Hlavní obsah
Kolmo ke kuchyni jsou seřazeny tři trakty: hlavní obytný prostor, pracovna a ložnice. Foto: Aleksandra Vajd a časopis Bydlení mezi panely

Stará paneláková garsonka v hávu 21. století

Klient si pořídil malý byt v posledním patře panelákového bytového domu disponující prostornou terasou a nádherným výhledem na celou Prahu. Katastrofální stav nemovitosti ovšem předpokládal kompletní rekonstrukci.

Kolmo ke kuchyni jsou seřazeny tři trakty: hlavní obytný prostor, pracovna a ložnice. Foto: Aleksandra Vajd a časopis Bydlení mezi panely
Stará paneláková garsonka v hávu 21. století

Zadání bylo poměrně volné, byt byl určen primárně k pronájmu, v budoucnu jako případné útočiště pro jednoho z potomků.

„Hlavním požadavkem byla účelnost a estetická kvalita navrženého prostoru. Pro naši práci byla velmi důležitá investorova otevřenost a důvěra, které se otiskly v uceleném výsledku, který na poměrně malé ploše nabízí, v plné pohotovosti, všechny nezbytné atributy současného bydlení,“ konstatuje architektka Markéta Zdebská, která na realizaci spolupracovala s kolegou Markem Žáčkem z ateliéru BY architects.

Architekti navrhli jednoduché, až diagramatické členění na jednotlivé funkční zóny. Kuchyně, koupelna a prádelna jsou logicky přimknuty k instalačnímu jádru. Kolmo ke kuchyni jsou pak seřazeny tři trakty: hlavní obytný prostor, pracovna a ložnice. Tyto funkce jsou jasně vymezeny dělicími panely, které umožňují kombinaci životních situací. Členění prostoru podporuje také osvětlení, které nabízí různé režimy a míru intimity.

Architekti podpořili přirozenou extenzi obytného prostoru na terasu. Pobyt venku i uvnitř, resp. pohyb tam a zpět zpříjemňují dvě široká posuvná křídla nové prosklené stěny a šikmá screenová roleta na celou šíři bytu na vnějším líci terasy.

Otevření bytu na terasu si vyžádalo specifické řešení radiátorového soklu.

Foto: Aleksandra Vajd a časopis Bydlení mezi panely

Otevření bytu na terasu si vyžádalo specifické řešení radiátorového soklu, který je vyzvednut nad podlahu.

Obklad kaučukem a mřížka topení ve stejném odstínu přispívají k lehkosti tohoto elementu a soudržnosti celého interiéru.

Uplatnily se i akustické předstěny

Veškeré vybavení bytu je vytvořeno na míru a v maximální míře integrované. V předsíni je umístěna prostorná šatní skříň s botníkem a úklidová skříň s vestavnou pračkou, sušičkou a košem na prádlo, do nějž vede shoz z koupelny přimknuté z druhé strany instalačního jádra.

Pro absolutní komfort je byt, na žádost klienta, vybaven akustickými předstěnami a klimatizací integrovanou do horních skříněk kuchyňské linky.

Slovo architektky

„Přístup našeho architektonického studia se zrcadlí v respektu ke klientovi, k prostředí a ke koncepční práci. Cílem je nacházet hloubku a vrstevnatost v projektech, které jsou ateliéru svěřeny do péče,“ poznamenává architektka.

Technické údaje

 • Klient: soukromá osoba
 • Lokalita: Praha
 • Typ stavby: rekonstrukce bytové jednotky
 • Realizace: 2017
 • Užitná plocha: 36 m2 + terasa 12 m2
 • Autor: Markéta Zdebská, Marek Žáček (BY architects)

Použité materiály

 • Krémová kaučuková podlaha Noraplan, dělicí panely z borové překližky, vestavěný nábytek z bílého lamina a borové překližky, modřínová terasa. 
 • Okenní sestava od firmy Antikhaus.
 • Kuchyňská a koupelnová deska s dřezem/umyvadlem z materiálu Dupont Corian.
 • Dveře se skrytou zárubní Invisidoor Argenta od firmy Bdoors, kliky a úchytky v černém akcentujícím provedení.
 • Gauč s čalouněním na míru od firmy Polstrin, s konstrukcí z překližkové desky a ocelové pásoviny.
 • Stínicí technika: screenová roleta a interiérové plisé dodané firmou Innex.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků