U obývacího pokoje často narušuje ráz místnosti i několikero dveří a oken. Naopak až příliš prostoru v takových bytech zabírají chodby. Zkuste, je-li to možné, aspoň jedny dveře zrušit.

A rozhodně se snažte umístit do chodeb vestavěné skříně, do kterých byste uložili maximální množství věcí. Pokoje potom nebudete muset zbytečně zahltit skřínkami, policemi a dalším nábytkem a díky tomu budou působit opticky větším a vzdušnějším dojmem.

Téměř každý, kdo bydlí ve starém bytovém domě nebo v paneláku, je s dispozičním řešením bytu nespokojený. Zatímco někteří si na tento stav zvyknou, jiní se pustí do komplexní přestavby, při níž dispozici bytu změní.

V dalším pokračování našeho dlouhodobého seriálu přinášíme návrhy a možná řešení interiérové návrhářky Kateřiny Mlejnkové, která se tentokrát zabývala celkovou rekonstrukcí panelového bytu 2+kk. Věříme, že i tentokrát v jejích návrzích najdou inspiraci i další čtenáři, stejně jako v předchozích dílech.

Dopis čtenářky
Dobrý den,
chtěla bych poradit s rekonstrukcí bytu 2+kk v panelovém domě v Praze 10. Panelák je po kompletní rekonstrukci. V bytě teď bydlíme s přítelem a plánujeme miminko, takže řešíme především dispozici tak, abychom se tam všichni vešli a měli soukromí. Ideálně, aby byla oddělena ložnice a dětský pokoj, ale asi to nepůjde, tak asi nezbyde, než abychom spali všichni v jednom pokoji.
Byt chceme kompletně zrekonstruovat, to znamená nové podlahy, jádro – chceme oddělené WC a koupelnu, novou kuchyň a samozřejmě řešíme hlavně ukládání věcí. Největší nedostatek vidíme v původním bytovém jádru.
Jádro je umakartové a navíc je kvůli této dispozici malá kuchyň. Naše představa je při rekonstrukci bytového jádra zvětšit kuchyň a vymyslet nějaké úložné prostory, kterých je v bytě nedostatek. Potřebujeme nejen skříně na šaty, ale také na úklidové prostředky a sezónní sportovní vybavení. V koupelně nemusíme mít vanu ani pračku, ale chceme nějakou skřínku pro hygienické potřeby.
V kuchyni větší dřez, ledničku a vestavěnou myčku. Například vůbec nevíme, kam umístit jídelní stůl s židlemi. V obýváku by měla být sedačka, televize s malou obývací stěnou a stolek. V ložnici asi vestavěná skříň a samozřejmě velká postel. Dispozice bytu není asi pro naše požadavky vhodná, ale stěhovat se nechceme, a tak se nebráníme myšlence celý byt přeorganizovat – včetně dispozice místností, pokud to pomůže.
Původní stav

Původní stav.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Pokud bychom mohli poprosit, nemáme rádi moderní nábytek, tedy takové ty studené neosobní bílé kvádry a katalogové interiéry s kýčovitými barvami a tapetami. Nechceme ani nějaké stylové věci, aby to nevypadalo, že tam bydlí důchodci, mysleli jsme něco mezi. Tedy něco originálního a netypického, s vtipem, ale zároveň vhodné pro dospělé budoucí rodiče.
Nebráníme se bílé, pokud bude použita tak, aby to nebylo jako v nemocnici, a také nemusíme tmavé velké plochy dřeva. Když dřevo, tak spíše světlé, ale ne rustikální dub jako někde na úřadě.
Snad jsme to napsali všechno a budeme moc rádi, když se na to podíváte.
Děkujeme, Karolína P.

Zadání čtenářky

  • Nová koupelna a WC, kuchyň /to znamená zrušit původní jádro/
  • Větší kuchyň
  • Vyřešit umístění jídelního stolu a především úložné prostory v celém bytě
  • Ložnice a dětský pokoj – ideálně oddělené
  • Provedení originální, stylové, ale ne katalogové a rustikální, ne tmavé dřevo

Změna dispozice

Nejprve jsem řešila dispozici bytu – šlo mi o to, abych vyhověla požadavkům na kuchyň, koupelnu, WC a úložné prostory. Proto jsem udělala velkou změnu v přední části bytu.

Nový návrh

Nový návrh.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Úplně jsem zrušila původní jádro a vlastně i předsíň. Do bytu se vstupuje do chodby, která je bez dveří a plynule se prochází dále. Doleva do kuchyně a doprava do obýváku. V chodbě je umístěn jen věšák a odkládací police se zrcadlem. Prostor je čistý a jednoduchý.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Vybavení kuchyně

Vybavení kuchyně snad obsahuje vše potřebné. Varná elektrická deska, dřez s odkapem, vestavěná myčka šířky 45 cm, potom dvě vysoké skříně, v jedné je vestavěná lednice a mrazák a ve druhé je dole vestavěná pračka a nad ní vestavěná trouba a mikrovlnná trouba.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Jídelní stůl v obýváku

V obýváku jsem pak umístila jídelní stůl, který se do kuchyně už nevešel, a samozřejmě podle požadavků čtenářky pohovku, odkládací stolky, TV a skříňky.

Přes obývací pokoj se vstupuje do koupelny a na WC, dále pak malou chodbičkou do ložnice, pokoje a malé šatny. Ta vznikla díky zmenšení velkého pokoje a je praktičtější než řada skříní.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Policové skříňky až do stropu

V ložnici jsem se snažila vytvořit dostatečně velkou postel, a tak se už vešly jen malé policové skříňky, které jsem ale schválně udělala vysoké až do stropu, naproti posteli jsou pak komody – prádelník.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

V dětském pokoji je kompletní vybavení, které jsem navrhla již pro větší dítě, ale zatím lze vyřešit jinak, podle potřeb miminka a rodinného rozpočtu.

Koupelna opravdu minimální

Zásadní je vybavení WC a koupelny, která je opravdu malinká, ale podle mne praktická. Volila jsem raději velkou sprchu než malou vanu. I když je prostor opravdu minimální, je praktický a nebude problém v něm udržovat čistotu.

Kombinace barev

Barevné provedení vychází ze světlejší dřevěné podlahy a na nábytku použité kombinace bílé a opět totožného dekoru jako na podlaze. Originalitu a dekorativnost jsem vyřešila použitím tapety a textilií.

V kuchyni jsem kombinovala bílou, která na skříňkách převažuje, s dřevem na horních skříňkách. Na pracovní desku jsem navrhla bílý mramor a vše dekoruje modré sklo jako obklad, které vše propojuje s modrou tapetou.

Materiál podlahy na obložení nádrže

Na WC jsem si pohrála, materiál podlahy je použit i na obložení nádrže a nad tím je nově použita tapeta. Není zde vůbec žádný obklad. V koupelně jsem použila stejný mramor, jaký je v kuchyni, na sprchový kout.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

A pak už jen pásek kolem umyvadla. Ten je možné nahradit velkoformátovými obklady v bílé nebo krémové barvě – samozřejmě bez dekorů!

Žlutá oživuje ložnici a dětský pokoj

V ložnici se barevná paleta opakuje. Na čalouněné čelo postele jsem použila výraznou kanárkově žlutou barvu, která je teplá a živá.

V dětském pokoji jsem použila tutéž žlutou na židli, která je stejná jako židle z jídelního koutu. Tatáž žlutá se objevuje také u čalouněného čela postele.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Snažila jsem se navrhnout interiér ryze praktický s originálními dekorativními prvky, které lze podle vkusu změnit bez zásahu do dispozice bytu.

Kateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů
Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997–2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.