Starší paneláková sídliště už zarostla zelení, v přízemních prostorech vznikly různé obchůdky, život se tu pomalu stává přijatelnějším než v rušném centru města.

Obyvatelé sídlišť už velké finanční částky vložili do technických úprav, zateplení či výměny oken a panelákové byty se od těch nově postavených zase tolik neliší.

Dopis od Zuzany
Dobrý den, jsem Vaše pravidelná čtenářka, v poslední době mne zajímají především proměny panelákových bytů. Zaujala mě možnost poslat Vám plánek bytu s tím, že byste nám mohli poradit, jak bychom mohli byt změnit.
Koupili jsme si s přítelem byt 1+1 na sídlišti Lhotka, byt má rozlohu 50 m2 + 4,32 m2 lodžie. V bytě se nachází umakartové jádro (koupelna + WC) a stará kuchyň, jinak je byt vystěhovaný.
Aktuální stav - chodba

Aktuální stav - chodba

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Aktuální stav - kuchyně

Aktuální stav - kuchyně

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Aktuální stav - obývací pokoj

Aktuální stav - obývací pokoj

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Rádi bychom ho nyní celý předělali na byt 2 + kk s tím, že bychom chtěli vybourat umakartové jádro, a kdyby to bylo možné, vyměnit koupelnu s WC místo kuchyně a komory, případně si rádi necháme poradit jakoukoli jinou možnost (v bytě jsou dvoje stoupačky).
Finančně bychom chtěli do bytu jednorázově vložit maximálně 300 000 Kč s tím, že některé spotřebiče či doplňky by bylo snad možné kupovat postupně. Také mám celkem zručného přítele a známé, takže si mnoho věcí můžeme udělat svépomocí.
Aktuální stav - ložnice

Aktuální stav - ložnice

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Aktuální stav - koupelna

Aktuální stav - koupelna

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Hezký den přeje
Zuzana

Shrnutí požadavků čtenářky

  • Přeměnit byt na 2+kk, vybourat umakartové jádro.
  • Pokud to půjde, tak vyměnit koupelnu s WC za kuchyň.
  • Bydlení pro dvě osoby
  • Pryč s umakartem

Čtenářka z Prahy nás poprosila o radu při řešení rekonstrukce bytu v panelovém domě na pražském sídlišti Lhotka, kde s partnerem zakoupili byt 1+1 s rozlohu 50 m2 + 4,32 m2 lodžie.

Původní stav bytu

Původní stav bytu

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Rádi by tedy celý byt předělali na 2 + kk s tím, že by chtěli vybourat umakartové jádro a kdyby to bylo možné, zaměnit umístění koupelny s WC místo kuchyně a komory. V bytě jsou dvoje stoupačky.

Větší komfortní koupelna

Při řešení nové dispozice jsem brala v úvahu především fakt, že byt budou obývat dva mladí lidé, takže nové řešení bytu může být radikálnější a také zde můžeme použít výraznější dekorativní prvky.

Podle prosby čtenářky jsem zaměnila umístění kuchyně a koupelny. Jedná se o ideální řešení, kdy vznikne obývací pokoj s kuchyňským koutem a navíc větší a komfortní koupelna. Ponechala jsem samostatné WC na původním místě a také ložnici.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Nové materiály

Jako podlahovou krytinu jsem navrhla poměrně nový materiál 2TEC2, který jsem použila do všech prostor kromě koupelny a WC, i když i tam je vhodný. Jedná se o materiál, jehož základem je PVC, povrch není hladký, jde o strukturovanou tkanou podlahovou krytinu.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Kombinuje klasickou výrobní metodu textilních podlahových krytin – tkaní se zcela moderním materiálem, a to skelným vláknem potaženým PVC. Celkové materiálové složení je 80 % PVC a 20 % skelné vlákno.

Dodává se v rolích šíře 195 cm nebo ve čtvercích 50x50 cm, je určena do vnitřních i venkovních prostor a odolává i extrémní zátěži.

Převládá bílá

Navíc je tento materiál nabízen ve spoustě dezénů, a to v různých barvách i barevných kombinacích. Já jsem navrhla do tohoto prostoru šedomodré barevné provedení. Uvedený dezén je následně v kontrastu s přírodním bukem s výraznou kresbou dřeva, který je použit na dveře a nábytek.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Všude pak převládá bílá barva, která je na stěnách a rovněž na nábytku. Vše je doplněno kovovými a skleněnými prvky s výraznými tmavočervenými textilními dekoracemi a potahy.

Světlo do předsíně

Z malé předsíně je vstup na WC, do koupelny a obývací kuchyně. Do tohoto malého prostoru jsem navrhla pouze nezbytný botník, sedátko, věšák a samozřejmě zrcadlo.

Nábytek je navržen v kombinaci bukového dezénu dřeva a bílé barvy, kování je zapuštěné, a tak nehrozí, že by se o něj někdo mohl zranit. Jediné dveře do obýváku jsou navíc i prosklené, aby propouštěly trochu světla do předsíně, která je bez oken.

Průchod z obýváku do ložnice

Při příchodu do obývací kuchyně je naproti dveřím výhled do lodžie a následně ven – tento pohled jsem záměrně zachovala a nestavěla jsem před dveře žádnou překážku. Navíc jsem ponechala průchod z obýváku do ložnice z důvodu velké frekvence pohybu.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Do rohu pod okno jsem umístila velkou kulatou pohovku ve výrazném červeném čalounění, která rozsvěcuje celý prostor a barevně jej oživuje. Naproti na stěně je nábytková sestava horních a spodních skříněk s TV.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Prostor působí vzdušně a volně

Kuchyňský kout není příliš velký, a tak jsem kuchyňskou linku protáhla směrem do obývacího prostoru. I z důvodu, že je na linku napojen pracovní stůl a mezi ním a dveřmi musí být dostatečně velký průchod do kuchyně. Abych kuchyňskou linku co nejvíce odlehčila, postavila jsem ji na nožičky a navrhla ji v bílé barvě (lak, vysoký lesk) s pracovní deskou, která je opět v dekoru bukového dřeva.

Obklad je skleněný a rovněž tak i jídelní stůl s kovovou vzdušnou podnoží. Abych získala co nejvíce úložného prostoru, navrhla jsem ještě jedno patro horních skříněk, hloubka navazuje na vestavnou chladničku a vykrývá prostor až do stropu. Celý prostor tak působí vzdušně a volně.

Ložnice s tapetou

Zařízení ložnice nebylo jednoduché, protože šířka místnosti je pouhých 225 cm, a tak jsem postel otočila delší stranou ke stěně. Není to nejideálnější řešení, ale v takto malých prostorech není neobvyklé. Pro vybavení ložnice jsem použila nábytek sériové výroby v bílém provedení z obchodního domu.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Vzhledem k bílé barvě ale působil prostor studeně a neosobně, proto jsem použila tapetu na stěnu k posteli, která je nejen dekorativní, ale vzhledem ke spaní u zdi i praktická. Tapeta je v šedé barvě s geometrickým dekorativním prvkem.

Pokud by chtěla čtenářka mít v bytě pevný pracovní kout, mohla by umístit stůl do ložnice místo vysoké komody nebo na druhou stranu, kde jsou komody nižší.

Vana i sprchový kout

Co se týče koupelny a WC, použila jsem na podlahu dlaždice se zajímavým potiskem, který evokuje noviny. Jako obklad stěny pak bílé dlaždice, obojí ve formátu 44x44 cm. Koupelna je velká a komfortní, vešla se velká vana i sprchový kout.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Nechybí pračka, umyvadlo se skříňkou a ještě skříňky, které jsem umístila nad pračku. Zajímavé řešení je, podle mého názoru, umístění dvou velkých zrcadel v rohu, která tak prostor ještě zvětší. Velké zrcadlo jsem použila i nad toaletu.

Možná by byla i šatna

Pokud by čtenářka měla dojem, že je koupelna zbytečně velká a postrádala by v bytě šatnu – bylo by možné koupelnu zmenšit a zrušit dveře mezi koupelnou a ložnicí a právě v tomto prostoru vytvořit buď šatnu přístupnou z ložnice, nebo o tento prostor zvětšit ložnici a umístit zde více šatních skříní. V koupelně by pak už nebyl sprchový kout.