Otázku podzemních garáží pod domy ve spodní severozápadní části náměstí ve čtvrtek řešili zastupitelé Prahy 1 s architektem Jakubem Ciglerem. Jeho kancelář uspěla ve veřejné soutěži na budoucí podobu Václavského náměstí, již Praha 1 uspořádala už před osmi lety. Auta chtěla mít pod zemí.

Ciglerovi architekti se však také podílejí na soukromém projektu Ballymore. Jde o komplex budov, rovněž s parkingem v podzemí, který má na 15 tisících metrech čtverečních spojit ve tvaru kříže čtyři třídy, a to skrz tři budovy na Václavském náměstí, jednu Na Příkopě (palác Savarin), dvě v Panské a jednu v Jindřišské ulici.

I sousední podzemní garáže, plánované radnicí, mají být pod palácem Savarin, jinde to nejde kvůli kolektoru a metru. Cigler odmítl možný střet zájmů poukazem na soutěž, kterou radnice vypsala v roce 2005.

„Součástí zadání bylo umístění podzemních garáží ve dvou částech Václavského náměstí,“ poznamenal Cigler s tím, že nyní se pracuje na projektu pro územní rozhodnutí.

Neshody ohledně garáží

Odpor se nyní soustředí proti rampám do podzemí ze spodní části náměstí. Podle Filipa Pospíšila (SZ) bylo chybou samotné zadání, garáže přitáhnou novou dopravu. „Co by to přineslo z hlediska dopravní zátěže?“ ptal se Pospíšil s tím, že vše může sloužit komerčním zájmům.

Podzemní parkování bude v centru nově nabízet Quadrio, dříve Copa Centrum, a také projekt multifunkční budovy na rohu Národní a Mikulandské ulice. Zastánci podzemních garáží, jichž je v zastupitelstvu Prahy 1 plno, tvrdí, že dopravě naopak uleví. Odpor proti kutání parkovišť pod domy podle bývalého místostarosty Michala Valenty (ODS) představuje „pomalu terorismus zelených“.

„Je to proti občanům Prahy 1,“ prohlásil Valenta. Kdy se bude stavět, není jasné, stejně tak podle šéfa stavebního úřadu Prahy 1 Oldřicha Dajbycha nelze ještě říci, kdy by se měl demolovat dům Václavské náměstí 47, pakliže bude vydán patřičný výměr.

Dajbych řekl, že spis v neveřejném řízení o odstranění zdravé stavby hodlá uzavřít začátkem příštího týdne. Nečeká, že by investor – společnost Flow East – dům boural bez stavebního povolení na projekt Květinový dům. Proti vydanému územnímu rozhodnutí na tento projekt však prší odvolání a námitky.

„Můj časový odhad je několik let,“ uvedl Dajbych k realizaci plánů investora. Je však podle něho třeba prozkoumat hydrogeologické podmínky na pozemcích torza bývalé tiskárny v Opletalově ulici, které se časem mění.

Rekonstrukce by se měla týkat secesního hotelu Evropa nad Jindřišskou ulicí, s adresou Václavské náměstí 25.

Někdejší Grand hotel Šroubek zchátral, nizozemský investor prostřednictvím společnosti Pražská správa nemovitostí plánuje vedle rekonstrukce také novostavbu ve vnitrobloku. Investice by se měla podle ČTK, jež na věc upozornila, pohybovat ve stamiliónech korun.