Jídelnu jako velkou samostatnou místnost si obvykle z prostorových důvodů nemůžeme dovolit. Jídelní část, volně navazující na kuchyň a obývací pokoj, je naopak běžná i praktická. Hospodyňka může rychle servírovat připravený pokrm, rodina je stále v kontaktu.

Stůl pod drobnohledem

Základem každé jídelny je jídelní stůl. Je-li to možné, volme co největší, vyplatí se to. Na stole jsou kromě talířů i různé doplňky, mističky, dochucovadla a je báječné mít kolem sebe hodně místa.

Jídelní stůl se skleněnou deskou, ergonomické plastové židle na kovových nožkách. Moderní materiály nahradily dřevo.

Jídelní stůl se skleněnou deskou, ergonomické plastové židle na kovových nožkách. Moderní materiály nahradily dřevo.

FOTO: HANÁK NÁBYTEK

Tvar stolu záleží na našem vkusu, do velkých pokojů si můžeme dovolit kulatý, který zabírá více místa. Sedět u kulatého stolu je velmi příjemné, členové rodiny mají k sobě stejně daleko, nikdo není v čele před ostatními. Kulatý stůl pro 4 osoby potřebuje mít v průměru alespoň 105 cm, pro 6 osob pořizujeme stůl o průměru minimálně 120 cm.

Počítejme ještě s tím, že za stolem s židlí vyhradíme vzdálenost 80 cm, takže jídelna s kulatým stolem musí být opravdu prostorná. Proto jsou častější jídelní stoly obdélníkové, v malých bytech mají obvykle tvar čtverce.

Ke stylu kuchyňské linky vybíráme i jídelní stůl a židle, aby vše ladilo. K sestavě ve vysokém lesku patří sklo a kov.

Ke stylu kuchyňské linky vybíráme i jídelní stůl a židle, aby vše ladilo. K sestavě ve vysokém lesku patří sklo a kov.

FOTO: DECOLAND

Provedení jídelního stolu má být shodné se stylem celého pokoje, je důležité sladit ho i s podlahou a zdmi v místnosti. Máme-li světlejší okolí, může být deska stolu v tmavším odstínu a naopak. Použité materiály jsou různé. Klasikou je dřevo, oblíbené jsou i kombinace: dřevo – sklo – kov, někdy i plast. Opět jde o vkus a cit vystihnout styl celého interiéru. Někomu by chladnější skleněná deska vadila, jiný sklu dává přednost.

Výběr židlí nepodceňujeme

K jídelnímu stolu patří židle. Tady doporučujeme: vždy je kupujte zároveň se stolem. Musí spolu ladit, vypadat dobře, slušet jim to. Jde ale i o praktickou věc. Standardní výška židle 46 cm nemusí být pro některé stoly pohodlná. Když pak nemáme prostor a spodní část nás řeže do stehen, špatně se nám od stolu vstává.

Židle jsou podobně jako stoly z různých materiálů: oblíbené jsou plastové (ergonomicky tvarované), stále vede tradiční dřevo (ohýbaná thonetka neztratí nikdy na kráse), lidé rádi kombinují i kožené či koženkové polstrování s kovem.

Jdeme s trendem

Co je právě moderní a in v designu nábytku nás sice nemusí zásadně ovlivňovat, ale mít přehled je dobré. Podle odborníků jsou aktuálním trendem jednoduché a čisté linie, stále je oblíbená bílá a krémová barva, která nejlépe vynikne ve spojení s tmavým ořechem. Mladí lidé volí vysoký lesk, pracovní desky stolů jsou daleko silnější, stoly působí bytelněji.

Doplňkový nábytek je praktický v prostorné jídelně. Do vitrín můžeme uložit nápojové sklo nebo sváteční jídelní servis.

Doplňkový nábytek je praktický v prostorné jídelně. Do vitrín můžeme uložit nápojové sklo nebo sváteční jídelní servis.

FOTO: SCONTO NÁBYTEK

Novým prvkem je jedna centrální noha stolu: působí to odlehčeněji a uspoří i místo. U židlí se zase vrací trend spojených noh (tzv. lyžiny) – jde o kovové konstrukce, které nemají čtyři nohy, ale pouze jednu spojnici. Vypadají vzdušněji.