„Když stáj vypadala jako dřív, tak by mě něco takového ani nenapadlo. Ale ve chvíli, kdy jsme otevřeli hřeben střechy a udělali díky tomu vrchní světlo, říkal jsem si, že se musí využít,“ přiblížil myšlenku farmář Pavel Štěpánek, původním povoláním fotograf.

První výstava by se tu mohla konat v létě. Zájemce o využití zajímavého prostoru Štěpánek už má. Uvažuje o tom, že by jednou mohl vystavit i velkoplošné snímky ze svých cest, které by v takovém prostoru vynikly. „Ale není to tak, že bych stavěl stáj, abych si tam dal své vlastní fotky,“ poznamenal.

Štěpánek v roce 1983 emigroval do Německa, kde si začal plnit svůj sen stát se fotografem. Ještě před zhruba 16 lety žil v Kolíně nad Rýnem a pro německé časopisy fotil cestopisné reportáže. Jednou jel pracovně kolem Lince a napadlo ho, že si udělá zajížďku k Lipnu. Při své cestě se dostal až do Slunečné a do tohoto místa se zamiloval. Zanedlouho odložil fotoaparát a začal farmařit na polorozpadlém statku.

Galerie pod širým nebem

Šumavu má velmi rád, a tak by ji chtěl lidem co nejvíce přiblížit a přilákat je i na jiná místa, než jsou tradiční turistické cíle, jako Lipno, Boubín nebo Plešné jezero. Plánuje v okolí Slunečné vybudovat trasu pro pěší turisty se zajímavými výhledy do krajiny.

Jeho fotografická minulost se v něm nezapře ani při plánu vybudovat ve Slunečné vyhlídku, z níž by mohli fotit panoráma Šumavy. Navíc by u ní chtěl mít informační panel s údaji o tom, co všechno mohou z místa vidět. Chybět by tam neměly ani příběhy vztahující se k okolí, plánuje Štěpánek.

Na farmě by chtěl pořádat umělecké workshopy nebo dlouhodobé pobyty pro umělce, kteří by tu měli klid na práci. Každý by tu měl nechat nějaké dílo a postupně by zde vznikala galerie pod širým nebem. „Šumava by díky tomu mohla začít žít. Je to tu krásné, ale my to neumíme prezentovat,“ myslí si.