Než se na podzim ze svého skotského sídla vrátí, mohou se porozhlédnout, jak v historii šestá žena na britském trůnu vlastně žije. Pak se prohlídkový okruh palácem do příštího léta zase uzavře.

Obr v centru Londýna

Královna to tak dělá od roku 1993. Otevírá 19 sálů používaných k oficiálním účelům -a vybírá vstupné. Letos to je 17 liber, zhruba 500 korun. Tyto peníze jdou ale zpět do správy královských památek. Kolik je všech palácových místností, nikdo přesně neví.

Když se na to královny jednou ptali, řekla, že si není jistá. Myslí si ale, že takových 600. Lze se ovšem dočíst, že jich může být dokonce 775. Buckinghamský palác je zásluhou architekta Edwarda Blora (1787-1879) prostě obrovský. Slouží jako rezidence i administrativní sídlo a je to jeden z několika fungujících královských domů, jež ještě ve světě zbývají.

Královna Alžběta II. byla korunována v roce 1953.

Královna Alžběta II. byla korunována v roce 1953.

FOTO: fotobanka Profimedia

Její Veličenstvo zde přijímá vysoké státní návštěvy, nové velvyslance či pečlivě vybrané celebrity - a také pořádá proslulou zahradní párty.

Za královnou se ale jen tak někdo nedostane. Třeba šéfovi krajně pravicové Britské národní strany (BNP) Nicku Griffinovi nedávno nepomohlo ani jeho europoslanectví. „Absolutní skandál,“ bručel Griffin.

Ovšem královna už měla i nezvané hosty. Například jistý muž, který v roce 1982 překonal nepozornou ostrahu, se dostal až do její ložnice. Alžběta II. si zachovala chladnou hlavu a deset minut s ním konverzovala. Naštěstí vše dobře skončilo. Odvedli si ho.

Karmínová róba má premiéru

Turista si takovéto kousky může odpustit. Stačí jen zaplatit vstupné a vstoupit. Letos navíc prohlídkový okruh doprovází atraktivní výstava nazvaná Královnin rok. „Lidé si určitě uvědomují, že královna tvrdě pracuje, ale nemusejí vědět jak,“ vysvětluje jeden z kurátorů David Oakley.

Královně (byla korunována roku 1953) z windsorské větve je sice 84 let, ale stále jede naplno. Výstava v honosných sálech dokumentuje oficiální události, jež ji se železnou pravidelností doprovázejí rok co rok. Od jarního pobytu na zámku Windsor západně od Londýna (jezdí sem i na prodloužený víkend) přes narozeniny, jež má sice 21. dubna, ale veřejně je slaví v červnu vojenskou přehlídkou, až po „nabitý“ listopad.

Alžběta II. prochází sály s princem Charlesem a jeho manželkou Camillou.

Alžběta II. prochází sály s princem Charlesem a jeho manželkou Camillou.

FOTO: fotobanka Profimedia

To vzpomíná památky padlých britských vojáků, pořádá recepci pro diplomaty a jezdí kočárem do parlamentu, aby podle letité tradice zahájila jeho schůzi. Pak přijdou Vánoce, kdy pronese v televizi tradiční projev, a odjede na zámek Sandringham ve východoanglickém hrabství Norfolk. Vrací se až po 6. únoru. Proč právě 6. února? „Je to den úmrtí jejího otce, den, kdy se stala královnou,“ vysvětluje mluvčí Buckinghamského paláce.

Výstava ale královnin kalendář doplňuje i exponáty, které potěší každé oko. Určitě jsou to karmínové sametové šaty, v nichž jezdí kočárem do parlamentu. Vlečka je pět a půl metru dlouhá. Ještě nikdy předtím nebyla tato róba vystavena. Nebo meč, jímž královna pasuje do rytířského stavu, či tiára s nádhernými perlami.

Na výstavě Královnin rok je i deset královniných klobouků z dostihů v Ascotu.

Na výstavě Královnin rok je i deset královniných klobouků z dostihů v Ascotu.

FOTO: fotobanka Profimedia

Od Ascotu k Rembrandtovi

A pak další a další zajímavosti. Třeba deset klobouků, které měla královna na dostizích v Ascotu - včetně letošního ročníku. Anebo snímky z alba, jež si královská rodina založila na webovém pořadači fotografií Flickr.

Pracovní výkaz královny obsahuje stovky povinností. Jak v roli hlavy království, ozbrojených sil či anglikánské církve, tak také patronky 600 charitativních organizací. Loni měla na oficiálním programu 250 akcí, včetně 145 audiencí, 24 odevzdání pověřovacích listin, 12 investitur, 11 regionálních návštěv, přijetí dvou státních návštěv, vykonání jedné státní návštěvy v zahraničí či dlouhé řady obědů a večeří pro vybrané skupiny a jednotlivce.

A z výstavy si ještě návštěvník může odskočit do Obrazové galerie a kochat se díly například Rembrandta, Rubense, Tiziana, Van Dycka či Canaletta. Očekává se, že Buckinghamský palác do října navštíví až 400 tisíc lidí. Na devět týdnů je to slušné číslo.

Letos pro ně palác připravil na západní terase novou kavárnu. Jak však napsal úsměvně večerník London Evening Standard, ti, kdo očekávali servis s nějakým vzácným porcelánem, budou zklamáni. Kávu s proslulými anglickými scones - koláčky s jahodovým džemem a kysanou smetanou - dostanou v modrých šálcích na modrém podnosu, ale vše z kartónového papíru. Na tom nápis Garden Café, Buckingham Palace.

Tiára zdobená perlami byla vyrobena roku 1890.

Tiára zdobená perlami byla vyrobena roku 1890.

FOTO: Suzanne Plunkett, Reuters

Nuala McGourtyová, manažerka palácových služeb pro návštěvníky, naznačila, že kavárna tak očekává méně problémů s recyklací odpadu. Hosté se totiž nejspíše budou snažit vynést své šálky, talíře a dokonce i podnosy z paláce jako suvenýry. „Pokud si však chce někdo odnést šálek domů, rádi mu ho nabídneme nepoužitý,“ dodává.