Titěrný architektonický projekt připomínající větší autobusovou zastávku s názvem EDGE se letos dostal mezi nejlepších deset stavebních projektů, které byly uznány za vynikající v oblasti architektonického řešení roku 2010. Design Awards programu AIA Wisconsin, společnosti Amerického institutu architektů (AIA) si tak odneslo architektonické studio, jehož prezident má předky na Slovensku.

Hotový domeček má rozměry jako autobusová zastávka.

FOTO: fotobanka Profimedia

"Má babička byla byla z Bratislavy, a tak máme k českému národu blízko. Jsme velmi malá architektonická a stavební firma ve středním Wisconsinu," říká architekt a prezident studia William Yudchitz.

Větší není vždy lepší

Architekti chtěli v dnešní době plné shonu, supermoderních technologií a obřích kolosů všem ukázat, že i v 21. století se dá pohodlně a se vším všudy žít i v malém a útulném domečku v souladu s přírodou. Rozhodli se tak bojovat proti představě, že "větší je vždycky lepší" a navrhli malou ekologickou stavbu, která ukrývá dokonce dvě ložnice.

FOTO: fotobanka Profimedia

Stavba s názvem E.D.G.E., experimentální obydlí v Bayfieldu ve státě Wisconsinu v USA, je neobyčejným přikladem efektního využití malého prostoru.

Dům má 34 metrů čtverečních a původně byl navržen jako 3-D model pro výuku. Částečně na jeho dokončení pracovali architekti - stážisti.

FOTO: fotobanka Profimedia

Základem je montovaná kuchyň a koupelna

Stavba má dva základní modulární prvky - kuchyň a koupelnu. Ty jsou montované a mají poskytovat kvalitní, cenově dostupnou a hlavně rychle smontovatelnou variantu interiérového vybavení.

Moduly jsou spojeny se stěnami ze skla a nad každým z nich na obou stranách nalezneme obytný prostor s ložnicí a podkrovím.

Nábytek je nedílnou součástí architektury a optimalizace prostoru a flexibility. Umožňuje důstojný životní prostor a rekonfiguraci v závislosti na požadované funkci. Do útulného mini domečku domečku se vešla sedačka i malý konferenční stolek, nechybí úložné prostory a samozřejmě postel. Kousky vyrobené z dřevěné překližky do sebe naprosto přesně zapadají, ale v případě potřeby je možno uskupení a rozložení nábytku přetvořit podle potřeb majitele.

"Postavit tuto stavbu trvá asi měsíc. Montáž interiéru z toho zabere asi týden," říká Yudchitz.

Stavba je navržena jako příkladný model ekologického domu. V domě nalezneme například vodní nádrže k držení a distribuci dešťové vody pro zavlažování rostlin. Dům má celulózovou izolaci a trojitá izolační skla.

V případě potřeby či nepřítomnosti majitele jsou u domu navržena posuvná dřevěná vrata, která se jednoduše zasunují a zcela tak zakryjí a zabezpečí veškerou plochu prosklených částí domu.

Hodnotící komise společnosti Amerického institutu architektů ke stavbě řekla: "Tento projekt má vše, co potřebujete - nic víc, nic míň. Řemeslné provedení je skvělé. Design byl dobře promyšlený. Navrhování přepravitelného a transformovatelného nábytku činí tento projekt výjimečným."

Jak sami autoři říkají, jejich návrh je vhodný pro všechny, kdo chtějí uniknout od běžného životního shonu a chtějí být sami. Okolní prostředí poblíž rybníka je také přímo šité na míru pro romantické duše.

FOTO: fotobanka Profimedia