Klasické garnýže mají přední čelo a jednu, dvě nebo tři kolejničky za sebou, na které lze zavěsit záclonu a závěs. Tichý a snadný pohyb textilií zajišťují pohybliví jezdci, nejčastěji z umělé hmoty.

Podle potřeby můžeme zatáhnout jenom záclonu s tím, že závěs plní funkci pouze okrasnou. Nebo aktivně používat i závěs, který třeba dokonale zatemňuje místnost a děti mohou v klidu spát i v pravé poledne.

Jednoduchá bílá garnýž s čelem, která skrývá kolejničky s pojezdy, na nichž je připevněná lehká záclona.

Jednoduchá bílá garnýž s čelem, která skrývá kolejničky s pojezdy, na nichž je připevněná lehká záclona.

FOTO: DORIAN DEKOR

Volba typu garnýží závisí i na ostatním zařízení interiéru. Bohatě zdobenou (profilovanou), třeba v bílém provedení, lze použít do dívčího pokoje, hladkou, jednoduchou naopak do moderně zařízené místnosti.

Důležité je umět sladit styl interiéru i s detaily, které ho zpětně dotváří. Moderna si žádá kov, hladké, lesklé povrchy, romantický a venkovský styl podpoříme dřevem, profilováním, barvou, přírodní hnědou, bílou.

Posuvný závěs Evabritt má horní a spodní kolejničku, díky níž regulujeme množství světla. Těžký materiál tlumí zvuk i světlo, zabraňuje výhledu. Systém s kolejnicemi lze použít i k zakrytí otevřených úložných prostor nebo dveří.

Posuvný závěs Evabritt má horní a spodní kolejničku, díky níž regulujeme množství světla. Těžký materiál tlumí zvuk i světlo, zabraňuje výhledu. Systém s kolejnicemi lze použít i k zakrytí otevřených úložných prostor nebo dveří.

FOTO: IKEA

Spouštěcí garnýže šetří záda

Výborným tipem pro všechny, kdo bydlí v činžovním domě s vysokými stropy (nebo mají sníženou pohyblivost), jsou tzv. spouštěcí garnýže flix.

Nespouští se přitom celé zařízení, ale jen kolejničky pro textil, na které se pak v pohodlné výšce zavěsí čerstvě vyprané záclony či závěsy a provázkem vytáhnou vzhůru.

Jednoduchá roletka s řetízkovým ovládáním se navinuje na bílou subtilní garnýž, která dokonale splývá s interiérem a nijak neruší.

Jednoduchá roletka s řetízkovým ovládáním se navinuje na bílou subtilní garnýž, která dokonale splývá s interiérem a nijak neruší.

FOTO: BEMATECH

Dekorativní textilie lze zavěsit i na jednoduché hliníkové profily, které jsou opatřené kolejničkami (vícedrážkovými). Na trhu je novinka: vícedrážková kolejnička s výškou pouhých 7 mm, která v interiéru působí subtilně a není u stropu skoro ani vidět.

Záclonové tyče pasují i do výklenků

Další možností uchycení okenních textilií jsou záclonové tyče, na kterých textilie působí volněji, jsou vzdušnější. Jejich nabídka je, pokud jde o materiál, barvy a koncovky, velmi pestrá.

Na jednoduché černé záclonové tyči s kroužky visí římská roletka (možné regulovat spuštěním látky intenzitu zastínění).

Na jednoduché černé záclonové tyči s kroužky visí římská roletka (možné regulovat spuštěním látky intenzitu zastínění).

FOTO: DORIAN DEKOR

Prodávají se tyče dřevěné (dekor třešeň, borovice, ořech, mahagon, které lze sladit s ostatním nábytkem, podlahou), kovové (stříbrná, zlatá, mosaz, poniklování, broušená ocel atd.) a plastové. Možné je provedení jedno- nebo dvojtyče opatřené konzolkami (koncovkami), které mohou mít různé tvary (hranaté zakončení pro modernu, tvar stočené mušle pro romantiky, dále šipky, ovály, kužele…).

Romantická koncovka pevné záclonové tyče vhodná pro bohatě řasené závěsy, kolejnička slouží pro lehkou záclonu.

Romantická koncovka pevné záclonové tyče vhodná pro bohatě řasené závěsy, kolejnička slouží pro lehkou záclonu.

FOTO: STYLTEX

Záclonové tyče lze stejně jako garnýže fixovat do stropu či na stěnu. Záclony pak visí na kroužcích nebo se zavěšují do ušitých tunýlků, které jsou součástí dekorační textilie.
Maximální délka tyčí bývá do 6 m, průměry tyčí jsou od 16 do 35 mm.

Kovová závěsová dvojtyč s upevněním na stěnu. Na zadní tyči pojíždí textilní panel, na přední dekorativní květinový závěs.

Kovová závěsová dvojtyč s upevněním na stěnu. Na zadní tyči pojíždí textilní panel, na přední dekorativní květinový závěs.

FOTO: DORIAN DEKOR

Novostavby mají často i atypické tvary oken (kulatá, půlkruhy, ostré trojúhelníky), okenních výklenků a podkrovních místností. Taková okna není jednoduché opatřit závěsem. Počítejme tedy s tím, že za každý atyp a jiné než standardní řešení si musíme připlatit.

Kovové závěsové tyče pevně ukotvené do stropu. Textil může být na poutkách nebo pojíždět na kolečkách.

Kovové závěsové tyče pevně ukotvené do stropu. Textil může být na poutkách nebo pojíždět na kolečkách.

FOTO: DORIAN DEKOR

Ovšem šikovný dekoratér si poradí s každým oknem. Problémy s aranžováním těchto oken snadno vyřeší třeba plastové jednokolejničky osázené jezdci s kolečky. Prodávají se v rozměrech 200, 300 a 400 cm. Jedinečnost systému je v dokonalé pružnosti materiálu. Ta dovoluje kolejničku prohnout do jakéhokoli tvaru při zachování funkčnosti. Systém lze ohýbat výhradně horizontálně, nikoli vertikálně, nelze na něj zavěsit těžké závěsy, ale jen lehké záclony.

Sada tyčí na záclony a závěsy. V nabídce jsou rozmanité tvary i materiál: poniklovaná tyč vyjde zhruba na 998 Kč, bílá, černá a přírodní hnědá kolem 300 Kč.

Sada tyčí na záclony a závěsy. V nabídce jsou rozmanité tvary i materiál: poniklovaná tyč vyjde zhruba na 998 Kč, bílá, černá a přírodní hnědá kolem 300 Kč.

FOTO: IKEA

Okno můžeme dekorovat i kavárenskou tyčí a vitrážkami. Tyče se fixují k rámu okna (vrtáním), vitrážky lze na okno i lepit.