Titul Stavba roku je každoročně udělována pěti stavbám. Porota soutěže už zahájila svoji činnost a v současnosti připravuje harmonogram objížděk přihlášených staveb.

Stavby roku bude krášlit plaketa

Letos se do soutěže přihlásilo 55 staveb, z nichž bude porota vybírat patnáct nejlepších, které podle soutěžních regulí oznámí na začátku září. Ve finále bude vybráno pět staveb, které získají titul Stavba roku pro rok 2009 a budou se moci honosit prestižní plaketou. Ta má na budovu upozornit kolemjdoucí.

Vybrali jsme pro vás některé zajímavé stavby, které se už úspěšně probojovaly do druhého kola soutěže.

Komplex Fakulty chemicko-technologické v Pardubicích

O titul soutěží komplex Fakulty chemicko-technologické v Pardubicích od studia Kuba & Pilař architekti, který již získal Národní cenu za architekturu. Více se o něm dočtete zde.

FOTO: www.stavbaroku.cz

Éra minimalistických budov z betonu tak stále pokračuje. Uvidíme, jestli si tento trend získá i porotu Stavby roku.

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Této budově z litého betonu vévodí nezvyklý tvar písmene X. Budova stojí na břehu řeky Orlice a autorem návrhu je atelier Projektil.

Národní technická knihovna v Praze 

Budově, která v sobě pojme přes milión knih, je vlastní surovost použitých materiálů a strohé linie.

Architektura skla, oceli a betonu je, jak vidět, stále na vzestupu. Tyto materiály byly typické i pro stavby éry Tomáše Bati ve Zlíně. Více se o nich dočtete zde.

Rodinný dům The Bird (Pták) 

Novostavba rodinného domu v malebném podhůří Beskyd symbolizující ptačí samici na hnízdě je zajímavým architektonickým počinem, kterému jsou vlastní rozevláté linie. Střecha stavby opravdu připomíná ptačí křídla. Dům stojí v Kunčicích pod Ondřejníkem, jeho autorem je atelier Simona.

FOTO: www.stavbaroku.cz

Rodinný dům v Heřmanově Městci

Přírodních materiálů využívá i další rodinný dům, který nás zaujal. Atriový rodinný dům, kterému dominuje kámen a dřevo má na svědomí atelier ai5 s.r.o., dům je zajímavě propojený s přírodou.

Společenské centrum Střelnice Turnov

Za pozornost stojí i budova, která svým vzhledem připomíná krematorium i antické stavby. Monumentální stavba společenského centra slouží různým typům kulturního vyžití, autorem je Němec Polák, spol. s r.o. a Atelier 6. 

Předsedkyní letošní poroty soutěže Stavba roku 2009 je docentka Radomíra Sedláková. Porotci vedle držitele hlavní ceny vyberou také favority na dalších sedm ocenění, která udělují například státní fond bydlení nebo životního prostředí.

Vítěz titulu Stavba roku 2009 bude znám na konci září.