Jeho tvůrci tvrdí, že je to skvělý příbytek pro lidi, kteří žijí třeba v záplavové oblasti nebo chtějí utéct před příšernými sousedy. Tři metry vysoký dům je poháněn sluneční a větrnou energií a rychlostí lidské chůze je schopen přesunovat se po takřka jakémkoliv terénu. Jsou v něm obývací pokoj, kuchyně, postel, záchod, kamna na dřevo. Nohy ovládá počítač.

Poprvé si dům vyjde na procházku na venkově ve východoanglickém hrabství Cambridgeshire poblíž města Bourn. Tam žijí dosud kočující Romové. Jak uvádí list Daily Telegraph, dům je výtvorem uměleckého sdružení N55 z Dánska a inženýrů z amerického institutu MIT.

Inspirací byli romští kočovníci

Prototyp stál v přepočtu 980 tisíc Kč a jeho tvůrci věří, že další chodící domy by se daly postavit za míň. Oivind Slaatto, jenž s nápadem přišel, říká, že ho inspirovali romští kočovníci, které potkal právě v Cambridgeshiru. Až se dům vrátí do dánské metropole Kodaně, hodlá v něm žít.

"Tenhle dům není jen pro kočovníky, ale pro kohokoliv, koho v obecnějším slova smyslu zajímá nomádský způsob života," říká pan Slaatto. Tvůrci chodícího domu říkají, že je to skvělé řešení problému stoupajících hladin řek či oceánů, protože majitel může i s domem před povodní nebo bouří prostě utéct.