Importovaný nábytek z Číny a dalších asijských zemí, ale i východoevropských zemí podle Asociace někdy nemusí procházet žádnou kontrolou. Dovážený nábytek se silným směnným kurzem české koruny zlevňuje, to, že je levnější ale neznamená, že je kvalitnější. Není zaručeno, že používané materiály neškodí lidskému zdraví.

Vedle moderní rustikální kuchyně z tmavého dřeva se dobře vyjímá příborník z přelomu 19. a 20. století vyrobený podle všeho z ořechu..: Starý mořený masivní nábytek je často mnohem kvalitnější než ten moderní, který je vyroben z lehkých a nekvalitních materiálů - třeba z dřevotřísky.foto: Právo/Lukáš Táborský

Stejně tak není zaručeno, že je nábytek vhodně konstruován a že nezpůsobí zranění uživatelům. Známy jsou příklady zranění končetin i smrtelné úrazy pádem nábytkových dílců.

Kritika dopadla i na reklamní triky

Asociace kritizuje také třeba nevhodný reklamní trik společnosti Ikea, podle něj je záruka 25 let na matraci absurdní. Po 25 letech prý matrace nemůže odpovídat základním hygienickým požadavkům. Záruka prý odporuje zdravému rozumu i v tom ohledu, že je velmi pravděpodobné, že po čtvrt století uživatel změní své tělesné proporce.

.: Vyplatí se pořídit si potah na celou matraci - má i zip nepropustný pro roztoče.foto: Tchibo

Matraci by měl člověk obměňovat každých deset let a spíše častěji, a to z hygienického důvodu, protože v matraci se po čase mohou držet roztoči, plíseň apod.

A jak máme tedy nábytek vybírat?

Třeba u takové sedací soupravy si musíme dát pozor na stálobarevnost snímatelných potahů na záhybech čalounění. Zkontrolujte si také při koupi, zda-li je přiložen leták o správném užívání nábytku. Jeho nepřiložení je vážným pochybením prodejce.

.: Zvláště opatrní buďte při koupi nábytku ve světlých barvách - snímatelné potahy bývají nutností.foto: Archív Dům&Bydlení

Velký pozor si dejte u závěsných skříňek a u vrchních dílů kuchyňských linek. Jejich pád v minulosti způsobil i smrtelná zranění.Vsaďte proto na krédo renomované české firmy, informujte se o nosnosti šroubů ve stěnách a o záruce. Pokud možno vsaďte na prověřeného českého výrobce, jehož výrobky jsou podrobeny kontrolám.