Dvoukolová soutěž o Nejkrásnější dřevostavbu roku vznikla jako doprovodný program mezinárodního veletrhu Dřevostavby. Mapuje zdařilé dřevostavby na území České republiky a pomáhá posilovat pozitivní vnímání moderní technologie výstavby bytových a občanských objektů.

Vítěznými projekty byly vyhlášeny rodinný dům Jantar od firmy Artexa Praha v kategorii montované konstrukce. V kategorii srubových konstrukcí zvítězila společnost Haniš-srubové domy za jednopodlažní nepodsklepený srubový dům s obytným podkrovím.

.: Vítězný dům Jantar v kategorii montované konstrukce dřevostaveb. Vizualizace Antexa

Rodinný dům Jantar je koncipován jako nízkoenergetický se zesílenými izolacemi. Je prostorný, plný světla, postavený v intencích feng-shuej. V létě jsou dominantní okna domu chráněna částečně posuvnými lamelovými žaluziemi, bránícími nadměrným tepelným ziskům. V zimě je naopak sluneční svit díky velkým oknům využíván k vyhřívání domu.

.: Srubový dům do firmy Haniš, která zvítězila v kategorii srubových konstrukcí.

Jednopodlažní nepodsklepený srubový dům s obytným podkrovím se nachází na okraji obce Solnice (Kvasiny), kde je situován v mírném svahu pod lesem. Jednoduchému tvaru srubu se sedlovou střechou dominuje čelní prosklená stěna ve štítu, která je navržena na jižní stranu, směrem ke komunikaci. Exteriér i interiér byl navržen tak, aby bylo dosaženo co nejpříhodnější poměru - cena stavby - max. obytná plocha - nízké energetické náklady na užívání - praktičnost - vzhled.

Salón dřevostaveb byl další doprovodnou akcí veletrhu. Vznikl na podporu kvalitní moderní architektury dřevostaveb, která je nechce prezentovat jen jako alternativu technologickou či materiálovou, ale také jako alternativu životního stylu. Vedle realizací od našich předních architektů a architektonických studií dává Salon prostor i jménům méně známým, ale s realizacemi stejně kvalitními.

Salón dřevostaveb - ochutnávka nejzajímavějších staveb roku 2007

Atelier 38 - RD Chvalíkovice

Olgoj Chorchoj - RD Čenětice.

Vladimír Balda - Dům ve Svahu.

Opočenský Valouch architekti - RD Svitavy.

Již tradičně pak Salon doprovází Ročenka dřevostaveb, která výstavu rekapituluje, a je tak průvodcem po zajímavých dřevostavbách realizovaných v loňském roce. Výstava pak putuje i po dalších místech České republiky v průběhu celého zbytku roku.