Sledujeme-li trendy v keramických obkladech a dlažbách, víme, že se zvětšují formáty. Tato tendence se týká hlavně podlahových dlaždic, proto se dnes v koupelnách běžně setkáváme s dlaždicemi 45x45 cm, ale k dostání jsou formáty 60x60 cm i 60x120 cm. Větším formátem 20x40 cm se vyznačují i obkládačky, které jsou jako stvořené pro kombinace horizontálního i vertikálního pokládání s využitím poměrů stran 2:1.

foto: Archív firem Lasselsberger, Villeroy & Boch a Kerabel

Frčí nové typy mozaik

V koupelnách se objevují nové typy mozaik. Jednak protkávaná mozaika, která na rozdíl od tradičních kostiček v sobě kombinuje proplétané pásky ve stylu textilní osnovy, ale také efektní mozaika využívající rovněž nový formát v jednoduchém systematickém položení na vazbu.

Podlahová série Arena, představující výjimečné spojení funkčnosti a designu, zaujme na první pohled živou barevností a geometrickými vzory. .: Podlahová série Arena, představující výjimečné spojení funkčnosti a designu, zaujme na první pohled živou barevností a geometrickými vzory. foto: Právo/archiv Rako

Další varianta mozaik představuje pásky položené tzv. na vazbu jako cihly. Do koupelen lze promítnout i aktuální damaškový styl s jeho typickými velkoplošnými květinovými vzory, které umožňují ozvláštnit jednoduchý prostor nebo použít ve větších plochách jako nástěnné obrazy.

Střízlivé keramické dlažby


Také letošní dlažby se vyznačují neotřelou barevností. Běžný rozměr 45x45 cm se stává standardem v moderní keramice. Mezi podlahovými sériemi se objevují i červené, modré a šedé odstíny, nebo ultra moderní jemně růžová v kombinaci např. se světle zelenošedou).

Doslova stylový převrat představuje design kůže v intenzivních barvách a s originálními bordurami. Jednoduchým a přesto výrazným interiérům budou slušet dlažby smetalickým povrchem, popřípadě se třpytkovými efekty. Stále módní jsou rovnoměrně upravované hrany pro pokládání s úzkou spárou, kde oceníme hlavně kalibrovanou dlažbu. Keramické podlahy se nesou v duchu střízlivosti, minimalismu a efektních povrchů s minimem dekorací.


Inspirujte se.foto: Archív firem Lasselsberger, Villeroy & Boch a Kerabel

Přírodní barvy do kuchyně

Kuchyňské obklady i dlažby přesahují svým polem působnosti podlahy do celého bytu. Do kuchyní letošního roku se promítl styl přírodního dřeva a přírodních barev, klasické pastelově barevné série pro hravou domáckou kuchyni, ale i temperamentní rustikální styl pálivého koření.

Všechny série obkladů a dlažeb pro kuchyně musí splňovat funkční požadavky na provoz v kuchyni, což znamená, že se snadno čistí, vydrží případný náraz kuchyňského nádobí a pro příznivce keramických pracovních ploch nebo modelování nik a kuchyňských polic jsou k dispozici v rámci každé série funkční doplňky, tzv. bombata, pro vyřešení horizontálních hran.