„V poslední době zaznamenáváme oživení trhu rekreačních nemovitostí v Čechách a zvýšený zájem o rekreaci ve vlastní nemovitosti. Spolu s tím, jak se vyčleňuje se skupina lidí, kteří mají dostatek finančních prostředků a chtějí vlastnit nemovitost, stoupá i náročnost zákazníků v této oblasti,“ uvedl Petr Vosmík.

Roubenky se většinou nacházejí v krajinné oblasti, která je z rekreačního pohledu přitažlivá, pokud nejsou přímo v horách. V popředí zájmu je Kokořínsko, Šluknovský výběžek a celý pás pohraničního pohoří až po Orlické hory. Navíc mají punc originality. Není to unifikovaná chata v chatové kolonii; většina roubených staveb byla zasazena do krajiny před více než sto lety, a i když jsou třeba ve vesnici, poskytují svým rozložením pocit soukromí.

Jedna skupina se podle Vosmíka orientuje na už zrekonstruované objekty, druhá je připravena investovat poměrně značné peníze do rekonstrukce a i osobně přiložit ruku k dílu a vyžívat se v klasickém chalupaření. Tím spíš, že dnes existují technologie a firmy, které si s rekonstrukcí dřevěných objektů dokáží poradit.

Na co si dát pozor
seznámit se s technickým stavem objektu
konzulotvat stavební zásahy s památkáři
zjistit a ověřit majetkové poměry okolních pozemků a přístupových cest

 

„U rekreačních nemovitostí obecně a u roubenek zvlášť bych doporučoval důkladnou prověrku majetkových poměrů sousedících pozemků,“ zdůrazňuje Petr Vosmík.
To se určitě neobejde bez návštěvy katastru nemovitostí, ale i zde záleží na tom, jak je daný člověk zběhlý ve čtení katastrálních map a vlastnických listů. Pokud si není jistý, je lepší se obrátit na odborníky z realitních nebo právních kanceláří, které se na obchod s nemovitostmi specializují.

Rozhodně užitečným krokem je i návštěva místního obecního úřadu, kde můžeme získat informace o situaci v dané lokalitě. Zejména v menších obcích mají starostové většinou detailní přehled.

Investiční potenciál roubenek.

Roubenky mají svůj růstový potenciál a investice do nich se podle Vosmíka určitě vyplatí, protože jde o jedinečné stavby se zajímavou atmosférou.

„Je to typ nemovitosti, která za předpokladu, že bude udržovaná, bude svoji hodnotu do budoucna zvyšovat. Potvrzuje to zájem ze zahraničí zejména Holanďanů, které lákají české pohraniční hory, ale i investorů z dalších zemí Evropské unie. Skupují a renovují roubené stavby a v současnosti už představují poměrně silnou skupinu klientů,“ uzavírá Petr Vosmík.