Jedním ze základních předpokladů důstojného života je kvalitní bydlení bez překážek. Nemusí to být bydlení luxusní, spíš jde o bezpečné a pohodlné uspořádání.
Bydlíme-li v klasickém domě či bytě s bariérami, nezbývá než naplánovat důležité úpravy, ke kterým patří zejména: přístup do domu, do garáže, případně k výtahu včetně schodů, ale také k oknům a na balkon. Mnozí se nevyhnou ani úpravám povrchu podlahy, ovládacích prvků a bytové elektroinstalace.
Ve většině bytů přijdou na řadu i dveře, zejména jejich rozšíření. Současně s úpravou dveří bude nutné odstranit prahy, které jsou překážkou jak pro vozíčkáře, tak pro slabozraké či pro seniory. Nové uspořádání si vyžádá koupelna a klozet včetně vhodné sanity a lehce ovladatelných baterií. Dalším krokem bude montáž vhodného vytápění nebo stavební úpravy spojené s instalací výtahu.

Variabilní nábytek

Nábytek vybíráme s velkým důrazem na zdravotní postižení, ať už jde o omezenou schopnost pohybu nebo orientace. Měl by být hlavně variabilní s tvarovanými pracovními deskami pro snadný pohyb na vozíku.

Plochy určené k pohybu na vozíku nemají rušit prahy mezi dveřmi. Na posezení se hodí křesla se zvýšeným sedákem.Plochy určené k pohybu na vozíku nemají rušit prahy mezi dveřmi. Na posezení se hodí křesla se zvýšeným sedákem.foto: Právo/Václav Jirsa, Lukáš Táborský

Při plánování jednotlivých místností bytu nezapomeneme na různé věšáky, držáky, úchytky i vypínače, které by měly být pro uživatele na dosah. Všechny hrany nábytku a stěn jsou lepší zaoblené a výrazné. Také šířka dveří (minimálně 90 cm) se řídí průjezdností vozíku.

Účelná kuchyně

Kuchyňskou pracovní zónu je dobré umístit do rohu, aby se vozíčkář k varné a mycí zóně na vozíku natáčel. Přitom se může odstrkovat od profilu pod deskou a tak v průběhu vaření nesahat na vozík. Je výhodnější, nemají-li pracovní desky spodní skříňky, ale pojízdné kontejnery. Praktické jsou vysouvací police s mezerou z boku, odkud se s předměty z vozíku lépe manipuluje.

Kuchyňskou pracovní zónu je dobré umístit do rohu, aby se vozíčkář k varné a mycí části na vozíku natáčel. Je výhodné, má-li kuchyňská sestava výsuvné, tedy lehce přístupné, spodní skříňky. Kuchyňskou pracovní zónu je dobré umístit do rohu, aby se vozíčkář k varné a mycí části na vozíku natáčel. Je výhodné, má-li kuchyňská sestava výsuvné, tedy lehce přístupné, spodní skříňky. foto: Právo/Václav Jirsa, Lukáš Táborský

 Skříně mohou mít místo dvířek textilní nebo lamelové rolety, které nevytvářejí překážku v prostoru. Na těžké předměty se hodí speciál -ní skříň s točnou a bočním otvorem na přímé sunutí předmětů na pracovní plochu.
Mezi korpusy do úrovně pracovní desky lze instalovat vystřelovací pomocnou desku, která poslouží k odkládání předmětů, k servírování atd. Praktickým detailem může být lišta kolem spodních korpusů, která zabrání odření nábytku vozíkem. Takto upravená kuchyně nepůsobí jako speciální nábytek pro vozíčkáře. Kontrastní ladění nábytku vyhovuje i slabozrakým.

Promyšlená koupelna

Nejen kvůli snadnému přístupu další osoby, ale také kvůli volné ploše pro pohyb vozíku, je lepší dveře do koupelny otevírat ven. Volná plocha by měla mít nejméně 150 cm, aby usnadnila manévrování.
Ve vybavení koupelny oceníme speciální ergonomické umyvadlo - je ploché nižší, má sifon pod omítkou a lze ho podjet. Jeho tvar dovolí snadné ovládání prodloužené pákové nebo dotekové baterie vybavené integrovaným omezovačem horké vody proti opaření. Praktičtější než vana je sprchový kout. Měl by být bezbariérový s pevnými madly, protiskluzným dnem, sjízdný a s odpadem zabudovaným v podlaze vzdáleným nej -méně 30 cm od stěny.

Pohodlné mytí znamená možnost zasunout nohy pod umyvadlo do hloubky nejméně 30 cm od okraje. Výška přední hrany umyvadla má mít 85 cm a hloubku 55 cm. Samozřejmostí jsou postranní madla. Pohodlné mytí znamená možnost zasunout nohy pod umyvadlo do hloubky nejméně 30 cm od okraje. Výška přední hrany umyvadla má mít 85 cm a hloubku 55 cm. Samozřejmostí jsou postranní madla. foto: Právo/Václav Jirsa, Lukáš Táborský

 Jeho rozměry by měly dovolit také přítomnost asistenta.
Instalace vany v koupelně vyžaduje rovnou a hladkou podlahu pro zvedák. Prostor kolem vany by měl umožnit čelní nebo šikmý přístup k vaně a boční přístup z vozíku na sedátko. Pohodlnější vstup do vany poskytne sedátko.
Také místo kolem záchodové mísy má poskytnout čelní, šikmý či boční přesun z vozíku na mísu. Výška klozetové mísy včetně sedátka by měla být 50 cm nad podlahou a vzdálenost přední hrany 70 cm od zadní stěny. Tato délka dovolí optimální přesednutí z invalidního vozíku na klozet.
Minimální plocha pro pohyb invalidního vozíku je 95 cm. Pomocná madla usnadňující sezení a vstávání se instalují ve výšce horního okraje 90 cm nad podlahou. Vhodné jsou speciální závěsné klozety s prodlouženou délkou (70 cm), které lze instalovat v požadované výšce. Při standardním řešení se montují klozety vysoké 48 cm.