Když se podíváte na prodeje motorek, zjistíte, že podstatnou část z nich tvoří čínské stroje. Řada lidí totiž neřeší jednostopé vozidlo jako image, zvlášť v případě skútrů, a chtějí prosté „přemisťovalo“.

Renomovaní výrobci motorek to pochopitelně dobře vědí. Honda se to rozhodla vyřešit výrobou unifikovaného stroje v Thajsku. Poloha továrny v zemi s levnou pracovní sílou i jednotný styl pro všechny světové trhy dovoluje snížit výrobní náklady na minimum. I po dopravě do středu Evropy stojí tato stopětadvacítka pouhých 58 000 Kč.

A za tyto peníze podobně pojatý stroj u renomované konkurence prostě neseženete – (pro srovnání - Yamaha X-MAX 125: 110 000 Kč, Suzuki Burgman 125: 100 000 Kč). Také italská konkurence má z cenovky Hondy hodně zamotanou hlavu.

Honda 125 PCX

Honda 125 PCX

FOTO: Petr Kološ

I kdyby PCX nabízelo jen tuto super nízkou cenu, spojenou s výbornou image a zázemím japonského výrobce a povedený moderní design, byl by to zásah do černého. PCX je však také nabitý technologiemi.

Kapalinou chlazený motor 125 ccm má výkon 8,33 kW (11 koní/ 8000 ot. za min, točivý moment 11,56 Nm /6000 ot. za min) a je samozřejmě vybavený vstřikováním. Motorka má dále brzdový systém CBS ( Combined Brake System - aktivuje přední i zadní brzdu při stlačení zadní brzdové páčky, pro plynulé a jisté rozložení brzdné kontroly.)

A konečně systém start-stop, kterému Honda říká „Idling“ (anglicky „nečinný, v klidu“), který po ohřátí na provozní teplotu vypne po třech vteřinách stání motor. Agregátu chybí klasický startér, jeho funkci přebírá speciálně upravený alternátor. Samotné starty jsou díky tomu mnohem tišší.

Honda 125 PCX

Honda 125 PCX

FOTO: Petr Kološ

 

Měkce a tiše

Vůbec ticho je hlavním atributem, který tento stroj provází. Motor běží klidně a téměř bez vibrací, ani výfuk neruší. A když po třech vteřinách agregát zhasne, přijde vám to jako něco úplně samozřejmého. Zvlášť, když se hned po pootočení rukojetí plynu naprosto ihned a bez prodlevy rozeběhne. Ti, kteří se obávali opožděných startů do křižovatek, se jednoduše zmýlili.

Právě v tichosti vidíme největší přínos systému start-stop. Deklarovaná úspora 5 % paliva je v případě stroje, který má normovanou spotřebu 2,2 litru, spíš úsměvná. A negativní vlivy idling systému na spolehlivost a životnost stroje? Podle Hondy nenastanou. Zatím se to nedá nijak ověřit, nicméně podle našeho názoru by si firma tohoto renomé nemohla dovolit podcenit vývoj u výrobku, s nímž navíc přichází na trh v celosvětové premiéře. Dopady na image by byly obrovské.

Honda 125 PCX

Honda 125 PCX

FOTO: Petr Kološ

O číslo menší

PCX se ale nedá jen vynášet do nebes. Z nízké ceny, a také země původu prostě plynou jisté nedokonalosti. Například rozměry. Pokud jste narostli nad 175 cm a zároveň jezdíte i „mimoměsto“, budete si zhruba po 15-20 minutách jízdy chtít protáhnout nohy. Jenže není kam. Kvůli dělenému sedlu se ani nemůžete posunout nahoru. A nakonec ani podlaha není rovná.

Samotný výkon motoru se pro meziměstské dálniční cestování příliš nehodí. Na tachometru se objeví 110 km/h, reálně to však bude ona 95 km/h, kterou Honda oficiálně deklaruje. A to je rychlost, která je na samé hranici bezpečnosti - i vzhledem k divokým kamionům. Navíc motor jede na svém maximu, což pro něj (jakož i pro řemen variátoru) není vhodné. Do kopce rychlost stroje poklesne cca o 10 km/h. Pokud tedy dojíždíte do práce po dálnici, chce to vyšší objem motoru.

Honda 125 PCX

Honda 125 PCX

FOTO: Petr Kološ

Problematický je i čelní štítek. Vypadá sice moc hezky, ale už od pohledu je jasné, že vás proti větru ani dešti nijak neochrání. Bohužel žádný rozměrnější v originálním příslušenství neexistuje.  Vzhledem k ceně nepřekvapí zadní bubnová brzda, faktem však je, že ani ta přední, kotoučová, nemá nijak oslnivý nástup. Zamrzí i úplný detail: absence ukazatele času na přístrojové desce. Pokud na skútru objíždíte schůzky, víte, že hodiny jsou k „nezaplacení“.

O ničem lepším zatím nevíme

Přesto, že nějaké „pihy na kráse“ u PCX najdete, platí, že za 58 000 Kč je to aktuálně nejzajímavější stroj třídy 125 ccm. Díky elegantní kapotáži vás budou provázet obdivné pohledy, stroj je lehký, dobře ovladatelný i manévrovatelný, úsporný (v testu za 2,5 litru), se servisním zázemím Honda, a jako bonus nabízí funkční vychytávku, která na křižovatkách vypíná motor. Nemůžeme o ní říct ani jedno křivé slovo. A jestli se vám nebude zdát, můžete ji stiskem tlačítka deaktivovat. Po těchto zkušenostech očekáváme, že se „start-stop“ systémy velmi rychle stanou standardem všech skútrů. Minimálně u Hondy.

TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor: 124,9 ccm, V1, čtyřtakt, chlazený kapalinou, SOHC
Max. výkon: 8,33 kW při 8000 ot. / min
Max. točivý moment: 11,56 Nm při 6000 ot. / min
0 - 100 km/h:neudává
Kapacita nádrže:6,2 l
Hmotnost:
124 kg
Pohon: variátor
Cena: 57 900 Kč