Hlavní obsah
Zatím poslední model britské automobilky Rolls-Royce - Wraith Foto: Rolls-Royce

Zakladatel nejluxusnější automobilky, Henry Royce, se narodil před 150 lety

Před 150 lety, 27. března 1863, se narodil Frederick Henry Royce, konstruktér a spoluzakladatel britského výrobce luxusních vozů Rolls-Royce.

Zatím poslední model britské automobilky Rolls-Royce - Wraith Foto: Rolls-Royce
Zakladatel nejluxusnější automobilky, Henry Royce, se narodil před 150 lety

První zkušenosti s technikou získal mladý Royce coby zaměstnanec železničních dílen, později si rozšiřoval technické obzory u firmy zabývající se veřejným elektrickým osvětlením. Už v 19 letech se Henry Royce rozhodl osamostatnit a založil s kamarádem v Manchesteru malou firmu na výrobu elektromotorů.

Jako úspěšný podnikatel si ve 40 letech mohl dovolit koupit technickou novinku, kterou byl tehdy automobil. Vůz ale Royceho nenadchl, a tak se pustil do vylepšování. Postupně přestavěl k plné spokojenosti jejich majitelů tři automobily - a tehdy se o nadaném konstruktérovi dozvěděl obchodník a motoristický nadšenec sir Charles Rolls. A v květnu 1904 spolu uzavřeli dohodu: Royce bude auta vyrábět a Rolls prodávat pod značkou Rolls-Royce. Tím byl položen základ pro vznik automobilky.

Oba zakladatelé si ale firmy, jež oficiálně vznikla v roce 1906, moc neužili. Charles Rolls se v roce 1910 zabil při svém novém koníčku - letecké akrobacii, přepracovaný Royce se stáhl do ústraní a konstruktéry vedl korespondenčně. Továrna od první světové války vyráběla kromě luxusních vozů i letecké motory, ani to jí ale neuchránilo od hospodářských potíží. Krachu koncem 70. let ani převzetí výroby aut německým BMW v roce 2003 se ale Royce nedožil. Zemřel v dubnu 1933.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků