Hlavní obsah

V USA budou mít všechna auta boční airbagy

Každý americký zákazník, který si po roce 2013 koupí nový vůz, bude mít jistotu, že v něm má i boční airbagy. Legislativně to totiž schválil Národní úřad pro bezpečnost dopravy (National Highway Traffic Safety Administration).

V USA budou mít všechna auta boční airbagy

Úřad NHTSA představil výrobcům plán postupného nasazování bočních airbagů do automobilů. Norma ukládá, že v roce 2010 bude muset být 10 % všech nových automobilů osázeno bočními airbagy, v roce 2011 už 50 % a 75 % ten rok následující.

Zároveň NHTSA oznámila, že všem automobilovým výrobcům doporučila, aby vyvinuli nové airbagy, které by nejen ochránily tělo, ale i hlavu řidiče. Vozy některých automobilek jsou již nyní vybavovány záclonkovými airbagy, jež slouží i jako boční. Inovace však podle úřadu musí jít stále kupředu a je třeba se zaměřit na další aspekty nehod, jako je třeba převrácení vozu apod.

V USA se jen v roce 2005 zabilo při automobilových nehodách 9200 osob poté, co jejich vůz narazil bokem do překážky. Mnoho z nich by mohl zachránit právě boční airbag. Percentuelně se boční náraz podílí na nehodách asi 29 procenty.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků