Hlavní obsah

Půl promile v krvi v Německu až od 21 let

Jakmile se vydáte autem do Německa, tak byste si měli uvědomit, že alkohol za volantem je v této zemi trestný. Zákon sice povoluje 0,5 promile alkoholu v krvi, ale podle nového nařízení, které v pátek schválila vláda, všichni řidiči mladší 21 let musí být úplně "čistí".

Půl promile v krvi v Německu až od 21 let

Německá vláda původně navrhovala, aby absolutní zákaz konzumace alkoholu pro řidiče platil jako dosud pouze dva roky po získání prvního řidičského oprávnění. To lze na malou motorku mít už od 16 let.

Na naléhání Spolkové rady, horní komory německého parlamentu, zastupující zájmy jednotlivých spolkových zemí, však nakonec má být "zkušební lhůta" prodloužena na 21 let a navíc stanoven minimální věk pro povolení limitu 0,5 promile alkoholu v krvi, jenž platí pro většinu řidičů nejen v Německu, ale i v dalších zemích EU.

Po uplynutí lhůty navíc musí dotyční řidiči absolvovat "nástavbový seminář", v němž opráší znalosti dopravních předpisů.

Jak je to s alkoholem za volantem v ČR
V České republice je zakázáno jakékoli požití alkoholu či jiné návykové látky před či po dobu řízení motorového vozidla. Zákon tedy doslova říká, že na českých silnicích je zakázáno "řízení vozidla ve stavu vylučujícím způsobilost, který si řidič přivodil užitím alkoholického nápoje nebo jiné návykové látky dle §22/1c zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění zákona č. 411/2005 Sb a zákona č. 226/2006 Sb. a §201 trestního zákona. Postih je v tomto případě přičtení sedmi bodů do bodového systému, pokuta ve správním řízení 25 - 50 000 Kč, odnětí svobody až do tří let v trestním řízení a zákaz činnosti řízení všech motorových vozidel na 1-2 roky.

Spolkové země se obávaly, že bez takové úpravy by si stále více mladých šestnáctiletých lidí dělalo řidičák na malé motocykly, aby se na ně po dosažení 18 let a získání řidičského průkazu na automobil už úplný zákaz alkoholu za volantem nevztahoval. Původní návrh zákona proto doznal změny ve výboru pro dopravu Spolkového sněmu, jenž nakonec normu v nové podobě schválil.

Pokud například mladý člověk získá první řidičské oprávnění v 16 letech, bude si muset do svých 21 let, tedy pět let, počkat na dobu, kdy si bude moc dát pivo před jízdou nebo během ní. Pokud první řidičák udělá v 18 letech, dočká se za čtyři roky, tedy ve svých 22.

Porušení nového předpisu se bude trestat pokutou ve výši 125 eur (více než 3500 korun) a připsáním dvou "trestných" bodů do řidičského průkazu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků