Hlavní obsah
Hyundai i30 N Fastback na výrobní lince v Nošovicích Foto: Hyundai

Odbory žádají Hyundai o zastavení výroby v Nošovicích

Odbory automobilky Hyundai v Nošovicích požádaly firmu, aby kvůli koronaviru na 14 dní přerušila výrobu. Zaměstnanci by mohli být doma v karanténě. Přerušení výroby mají žádat sami zaměstnanci.

Hyundai i30 N Fastback na výrobní lince v Nošovicích Foto: Hyundai
Odbory žádají Hyundai o zastavení výroby v Nošovicích

Nošovický výrobní závod automobilky Hyundai by se mohl na 14 dnů zastavit kvůli šíření nového koronaviru, vyvolávajícího nemoc COVID-19. Odbory o to požádaly vedení podniku. Zaměstnanci by po dobu zastavení výroby zůstali doma v karanténě. Uvedl to předseda základní odborové organizace KOVO Hyundai Czech Patrik Fupšo. Přerušení výroby podle něj požadují sami zaměstnanci, kteří jsou připraveni po uklidnění situace výpadek výroby nadpracovat.

V Moravskoslezském kraji bylo dosud potvrzeno 14 případů nákazy, z toho polovina v okrese Frýdek-Místek, ve kterém se automobilka nachází a množství zaměstnanců bydlí. Fupšo řekl, že lidé v továrně i proto mají z nákazy obavy. „S vědomím, co se nyní děje, lze jen stěží při práci udržet plnou pozornost a koncentraci,” uvedl odborář.

Firma podle něj dělá řadu opatření, aby rizikům nákazy předešla, ale dá se udělat ještě víc. „Stále jezdíme do práce přeplněnými autobusy, tlačíme se během velké pauzy v kantýnách, sdílíme stejné pracovní nářadí a tak dál,” uvedl odborový předák.

Řekl, že zaměstnanci například chtěli, ať jim firma rozdá roušky. „Ale to není reálné a myslím, že by se v tom u linky ani nedalo pracovat. Takže lidé nás dotlačili k tomu, abychom vedení firmy poslali žádost o přerušení výroby s tím, že výpadek výroby by případně nahrazovali, až se situace uklidní,” řekl Fupšo. Lidé podle něj žádají o přerušení výroby i s ohledem na to, co se děje v jiných automobilkách.

Mluvčí automobilky Pavel Barvík sdělil, že výroba bude pokračovat za přijetí dalších zpřísňujících hygienických opatření uvnitř závodu. Tým, který se situací zabývá, podle něj zasedá každý den opakovaně a vývoj situace vyhodnocuje průběžně. Firma dělá řadu preventivních opatření.

„Omezujeme setkávání zaměstnanců, doporučujeme dodržování odstupů, důraz klademe na dodržování hygienických pravidel a ještě intenzivnější dezinfekci společných prostor a zařízení. Zaměstnanci v kantýnách a strážní jsou vybaveni respirátory, rouškami a rukavicemi,” uvedl Barvík.

Žádost o čtrnáctidenní karanténu vznesly odbory také v automobilce Škoda Auto. Kvůli šíření koronaviru zastaví až do 27. března výrobu ve většině svých závodů v Evropě koncern Fiat Chrysler Automobiles; opatření se týká šesti provozů v Itálii a po jednom v Polsku a Srbsku. Stojí také linky značek Ferrari a Lamborghini.

Továrna v Nošovicích je jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii. Pracuje v ní přibližně 3300 lidí a dalších asi 8700 pracovníků zaměstnávají její subdodavatelé. Loni slezský závod vyprodukoval 309 500 automobilů.

Čtrnáctidenní trvání karantény bylo nařizováno lidem, kteří se vraceli ze zahraničí. Průměrná inkubační doba je 5 dnů, u naprosté většiny nakažených se objeví příznaky nemoci do 12 dnů.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Hyundai na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků