Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Kauzu Volkswagenu využijí státy ke zvýšení daní za naftu

Dieselgate, tedy kauza Volkswagenu s falšováním emisí jejich automobilů, bude znamenat pravděpodobné velké tažení proti naftě a naftovým motorům. Toho se zhostí státy s velkou radostí, protože nejjednodušší cestou je zvýšení spotřební daně na naftu.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Kauzu Volkswagenu využijí státy ke zvýšení daní za naftu

První vlaštovka už vzlétla. Francie, která dlouhá léta podporovala naftové motory, nedávno otočila o 180 stupňů a vyhlásila naftovým motorům, které mají mít vysoké emise, válku. Plán francouzské vlády podporovat ekologické automobily a naopak více zdanit naftu a naftové motory byl představen už před aférou Dieselgate.

Jenže aby Francouzi, které vláda v předchozích letech tak vehementně přesvědčovala o vhodnosti tohoto paliva, nebyli příliš naštvaní, původní plán počítal s postupným nasazováním těchto opatření. Ovšem Dieselgate dal do ruky politikům eso a celé tažení začne už na začátku příštího roku.

Zvýšení spotřební daně z nafty o 15 eurocentů má vykompenzovat podporu elektromobilům, hybridům a dalším vozům s ekologickým pohonem. I proto v zemi, kde jezdí téměř 70 % vozidel s naftovým motorem, končí Peugeot s výrobou diesel-hybridu, protože to prostě není pro něj výhodné. [celá zpráva]

Evropa v závěsu

Podle informací odborného automobilového periodika Automotive News Europe je podobný krok na spadnutí v mnoha zemích Evropy. V severských zemích, kde je tento systém už dlouho rozšířený, se tak k vyššímu zdanění nafty hodlá uchýlit velká část států EU. Všechny chtějí stržené peníze reinvestovat do podpory ekologických vozidel a infrastruktury pro ně, jako jsou dobíjecí stanice pro elektromobily.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků