Hlavní obsah
Honda e (ilustrační foto) Foto: Jan Handrejch, Právo

Do pěti let chce mít Čína 20 procent prodaných aut na alternativní pohon

Podíl automobilů s alternativním pohonem na celkovém prodeji nových osobních aut se do roku 2025 v Číně vyšplhá na 20 procent ze současných pěti. Předpověděla to čínská vláda. Prognóza je ale méně ambiciózní než cíl zmíněný v loňských návrzích ministerstva průmyslu, podle kterého měl podíl dosáhnout 25 procent. Informovala o tom agentura Reuters.

Honda e (ilustrační foto) Foto: Jan Handrejch, Právo
Do pěti let chce mít Čína 20 procent prodaných aut na alternativní pohon

Automobily s alternativním pohonem se v Číně označují jako NEV (New Energy Vehicles). Tato kategorie zahrnuje čistě elektrické vozy, hybridní automobily a vozy s vodíkovým pohonem. Předpokládá se, že v letošním roce dosáhne prodej v této kategorii kolem 1,1 milionu vozů.

Čína v roce 2009 vystřídala Spojené státy na postu největšího automobilového trhu světa. Je důležitým odbytištěm i pro českou automobilku Škoda Auto, která začátkem září představila čistě elektrický sportovně-užitkový vůz Enyaq. Ten je jejím prvním sériovým vozem na bázi modulární platformy pro elektromobily koncernu Volkswagen.

Za první tři čtvrtletí letošního roku celkový prodej nových osobních aut v Číně klesl o sedm procent na 17,12 milionu. V prvním čtvrtletím trh tvrdě zasáhla opatření proti koronaviru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků