Hlavní obsah
BMW Foto: BMW

BMW

Poválečným modelem 501 vstoupila německá automobilka BMW na seznam luxusních automobilů. Dnes je členem světové automobilové extra třídy, třebaže původně se společnost zaměřovala výhradně na výrobu leteckých motorů a poté motocyklů. Ročně prodá více než milión vozů po celém světě.

BMW Foto: BMW
BMW

Počátky společnosti se váží k roku 1916, kdy sloučením firem Rapp Motorenwerke a Gustav Otto Flugzeugwerke vznikla společnost Bayerische Flugzeugwerke, která se o rok později přejmenovala na Bayerische Motoren Werke.

Původně se firma zaměřovala na výrobu leteckých motorů. O jejich kvalitě svědčí řada rekordů, o něž se zasloužily. Nejznámější pochází z roku 1919, kdy letadlo s motorem BMW zdolalo rekordní výšku 9759 m.

První automobily ve 30. letech

Ve dvacátých letech BMW zbudovalo novou továrnu v Mnichově, kde společnost začala s výrobou motocyklů. Jako první přišel v roce 1923 model R32.

BMW Dixi

Foto: Profimedia.cz

Po odkoupení závodu v Eisenchau rozšířila společnost svou produkci o automobily. Zpočátku vyráběla pouze jediný model, teprve v roce 1931 přišla s modelem s vlastní konstrukcí, který dostal název Dixi 3/15. Automobil, jehož původní verze měla motor o objemu 750 cm³ a výkon 11 kW, se dočkala velkého úspěchu. I s vylepšenou verzí se jej prodalo kolem 15 tisíc kusů. Přelomovým se stalo o dva roky později BMW 303 s 1,2 litrovým šestiválcem.

Nejznámějším modelem, který BMW představilo světu ještě předtím, než Hitler rozpoutal válku, nesl číselné označení 328 a dočkal se i závodní verze. Jednalo se o šestiválec s výkonem 57 kW, který se s maximální rychlostí 150 km v hodině stal v té době nejrychlejším sériově vyráběným vozem. Na tehdejší dobu navíc získal velice moderní vzhled. Zvláštní obliby se mu dostalo ve Velké Británii.

Závodní verze BMW 328

Foto: Profimedia.cz

Po válce na seznam luxusních vozů

Koncem války se většina továren BMW nacházela ve Východním Německu, a proto musela být výroba natrvalo přesunuta do bavorského Mnichova. Spojenci navíc nařídili tříletý zákaz výroby. Teprve v roce 1948 sjel z tovární linky první poválečný motocykl. Automobily se dostaly na řadu ještě o tři roky déle.

Poválečnou éru zahájilo BMW s modelem 501, který firmu vynesl opět na výsluní. A nejen to, díky tomuto čtyřdveřovému vozu poháněnému dvoulitrovým šestiválcem byla Bayerische Motoren Werke zařazena na seznam výrobců luxusních automobilů, kde je dodnes neodmyslitelným členem.

BMW 501 pomohlo svého času vzkřísit válkou zasaženou společnost

Foto: Profimedia.cz

V roce 1967 BMW koupilo společnost Hans Glas sídlící v Dingolfingu. Tam také postavilo svou druhou továrnu. V 70. letech pak tamtéž přibyla ještě další továrna a automobilku čekal mohutný rozmach.

BMW přineslo na trh několik novinek

V roce 1973 společnost oslavila 50leté výročí výroby motocyklů, kterých se za tu dobu prodalo na půl miliónu kusů. Zároveň přišla s vůbec prvním sériově vyráběným vozem osazeným turbomotorem. BMW 2002 Turbo se však kvůli ropné krizi přílišné slávy nedočkal.

BMW 2002 Turbo byl prvním sériově vyráběným vozem s turbomotorem

Foto: Profimedia.cz

Snaha společnosti vyvíjet a hledat nové technologie přinesla ovoce o šest let později, kdy představila první motor s elektronickým řídicím systémem. Zároveň také zahájila výzkum vodíkového motoru. V 80. letech se BMW pustilo do výroby vozů s dieselovými motory. Jako první evropská automobilka začalo koketovat s bezolovnatým benzínem, což vedlo k tomu, že jako jedna z prvních namontvala do svých vozů katalyzátory.

V 90. letech se BMW rozrostlo o společnost Rover Group, která se proslavila vozy Rover, MG, Land Rover. Kromě toho začalo dodávat své letecké motory americkému koncernu McDonnell Douglas, jenž se později spojil s Boeingem. V roce 1992 byly vozy BMW označeny za nejoblíbenější na světě v oblasti luxusních vozů.

V současnosti BMW vyrábí automobily řady 1, 3, 5, 6, 7 a 8, SUV (X1, X3, X5, X6, X7) a roadster Z4. V posledních letech nabízí také elekromobily i3 a i8. Ročně prodá přes milión vozů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků