Žadatelé o řidičák zatím platí jen za autoškolu, přičemž ceny se pohybují od 5 tisíc korun až do 8 tisíc v Praze. Zkoušky by už nadále neměly probíhat na obecním úřadu, ale u soukromé organizace vybrané státem. Navrhovatelé zákona argumentují tím, že žadatele o řidičské průkazy je třeba pečlivěji prověřovat, neboť řada autoškol je příliš benevolentní.

Dalším důvodem mají být rovněž vysoké náklady, které stát na přezkoušení vynakládá. Podobný model, kdy zkoušky provádějí soukromé subjekty, platí v mnoha zemích Evropské unie. Podle odborníků by se zpoplatněním zkoušek zvýšila cena za získání řidičského průkazu o desítky procent, a to až nad deset tisíc korun.

Nový zákon také počítá s přísnějšími závěrečnými testy. "Zkouška by měla být nově koncipována a prováděna jako zkouška z jednotlivých předmětů výuky a výcviku k získání řidičského oprávnění, a ne jako je tomu doposud, kdy tyto zkoušky jsou sloučeny," píše se v návrhu zákona. Žadatel o průkaz by tak skládal zkoušky z konstrukce vozidla, pravidel silničního provozu, zdravotní přípravy, zásad bezpečné jízdy a samotného řízení.