Proměnné informační tabule jsou ojedinělou novinkou na českých dálnicích. První čtyři budou umístěny na dálnici D1, přičemž v lednu půjde o zkušební provoz a v únoru již o rutinní. Ve směru z Prahy do Brna to bude na 88,8 km (Humpolec) a na 151,6 kilometru (Jabloňov). V opačném směru z Brna do Prahy potom na 179,9 km (Ostrovačice) a na 124 kilometru (Věžnice).

"V současnosti již na příslušných místech stojí portálové konstrukce. Jakmile to dovolí povětrnostní podmínky, tak na tyto konstrukce nainstalujeme informační tabule a začneme systém testovat," uvedl generální ředitel ŘSD ČR Petr Laušman.

Tabule se budou na D1 instalovat pravděpodobně první lednový týden v závislosti na počasí, upřesnil Jan Hoření, tiskový mluvčí ŘSD.

Údaje na informačních tabulích dokáží řidiče včas informovat o případných dopravních nehodách a místě, kde k havárii došlo. Na tabuli se současně zobrazí také doporučovaný exit, na kterém bude pro řidiče nejsnazší opustit dálnici a vyhnout se tak dlouhým kolonám.

Data na informační tabule budou také odesílány z Národního dopravního informačního centra se sídlem v Ostravě. Výstupy z tohoto centra řidiči doposud znali pouze z webových stránek ŘSD (www.rsd.cz sekce Dopravní informace), nyní tak budou viditelné přímo na dálnici.

Dálnice D1 se především v úseku kraje Vysočina dočká i dalších čtyř nových kamer. Obrazové informace z nich budou mít k dispozici dispečeři a pracovníci Střediska správy a údržby dálnice, operátoři Národního dopravního informačního centra a v dalším kroku také pracovníci Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR a dalších subjektů.

Další kamery a proměnné informační tabule budou instalovány v závislosti na výši finančních prostředků.