Motor s označením GM XV16 je vybaven technologií DOD (displacement-on-demand), která umožňuje, aby šestnáctiválcový motor pracoval pouze na čtyři, osm či na všech 16 válců. Průměrná spotřeba se při úsporné jízdě může pohybovat okolo 10 litrů. Dokázal to test jízdy z Detroitu do Kalifornie, kdy motor pracoval 65 procent délky testu na osm válců, 30 procent na čtyři a pouhých 5 procent pracovalo všech šestnáct válců.

Motor GM XV16 (větší obrázek v galerii)

Šestnáctka na první pohled zaujme robustní maskou chladiče a masivní zádí, které dominují vysoké světlomety. Automobil je osazen 24palcovými hliníkovými koly. Díky spolupráci s firmou Alcoa Automotive váží Sixteen pouze 2,2 tuny. Umožnila to především celohliníková konstrukce kostry automobilu, která nemá středové sloupky. Střecha vozu je prosklená. Luxusně vybavený interiér je u tohoto čtyřmístného sedanu samozřejmostí. Kůže a dřevo, vše dovedeno k dokonalosti.

větší obrázek v galerii

Práce na konceptu si vyžádaly 13 měsíců. General Motors ještě před detroitským autosalónem prohlašovala, že Sixteen je pouze studie a automobilka prozatím neplánuje její sériovou výrobu. Nicméně Lutz připustil, že pokud bude zájem, není to nemožné.

General Motors by v případě sériové výroby modelu Sixteen konkuroval novému vozu Rolls-Royce Phantom, který britská automobilka nyní vyrábí pod křídly německého vlastníka - značky BMW. "Je to sdělení Němcům: neodepisujte nás, my to umíme taky," řekl při představení nového modelu místopředseda správní rady General Motors Bob Lutz. Cena Šestnáctky by se mohla pohybovat kolem 200 tisíc dolarů (šest miliónů korun).

Vozy Cadillac ztratily první místo na americkém trhu luxusních automobilů před desetiletím ve prospěch dovážených aut z Německa a Japonska a nyní zaostávají za značkami BMW, Mercedes-Benz a Toyota Lexus. Loni však slavná značka zahájila důrazné oživení a prodej byl nejlepší od roku 1994. "Cadillac se opět stane absolutní vlajkovou lodí GM," řekl Lutz.

Základní technická data Cadillac Sixteen
Motor
General Motors 16-válců
Obsah: 13600 ccm
Výkon: 745 kW/1000 koní
Max. točivý moment: 1355 Nm
Převodovka: Hydra-Matic 4L85-E, čtyři rychlosti, automat
Rozměry:
Výška: 1392 mm
Délka: 5673 mm
Šířka: 2029 mm
Rozvor: 3556 mm
Váha: 2270 kg
Zdroj: Cadillac