Za více než půlstoletí Jawa vyrobila přes tři milióny dvoudobých třistapadesátek. Produkce se ale ani po ukončení tuzemského prodeje nezastaví a společnost chce motocykly dále vyvážet na tradiční mimoevropské trhy i do několika zemí v Evropě, které dosud prodej umožňují. Zájem o nenáročné dvoutakty je stále v Jižní Americe, na Kubě či v severní Africe.

Motor se poprvé objevil u legendárního "péráka", který v roce 1948 doplnil slabší dvěstěpadesátku. Následovala slavná "kývačka", dále Californian pro americký trh, netradiční Bizon a pak modely řady 6xx, která pokračuje dodnes. Výkon motoru se od prvního modelu do současnosti zvýšil z 13 na téměř 23 koní.

Jawa se v posledních letech začala více orientovat na výrobu motocyklů se čtyřtaktním motorem. Po motocyklu s obsahem válce 125 ccm uvedla loni na trh jednoválcovou šestsetpadesátku s motorem Rotax/Bombardier, který by se měl stát novou vlajkovou lodí značky. Jawa 650 je prvním velkým čtyřtaktem týneckého výrobce od konce 50. let, kdy sjel z výrobního pásu poslední půllitr OHC.

Značka Jawa měla podle ředitele Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka v minulých dvou letech podíl na českém trhu pod dvě procenta. Na začátku letošního roku dosáhla 2,2 procenta trhu. "Předpokládám, že nové modely značky si najdou v tuzemsku své zákazníky a že oproti minulým letům dojde ke zvýšení prodejů i podílu na domácím trhu," uvedl.

Firma loni prodala 150 strojů Jawa 650 a letos chce odbyt několikanásobně zvýšit. K tomu by měl pomoci klasicky laděný model bez kapotáže pod názvem Style, který doplní loni představené modely Classic a Bizon. V příštím roce pak bude následovat cestovní enduro se stejným jednoválcovým motorem o výkonu 35 kilowattů.

Jawa loni vyrobila 1668 motocyklů o obsahu 50 až 650 kubických centimetrů. Z toho 85 procent směřovalo na export. Firma vznikla z původní zbrojovky, známé výrobou ručních granátů a kulometů. Její majitel František Janeček se rozhodl v polovině 20. let minulého století vyrábět jednostopá motorová vozidla. Pro rychlé osvojení jejich výroby zakoupil od německé firmy Wanderer licenci na výrobu motocyklu o objemu 500 ccm. Spojením počátečních písmen jmen Janeček-Wanderer vznikla značka Jawa, která byla zaregistrována 9. října 1929.

Jawa Moto byla založena v roce 1997 jako nástupnická firma, která používá chráněnou značku Jawa. Zaměstnává kolem 300 lidí. Jawa je s téměř půl milionem registrovaných motocyklů nejrozšířenější značkou na českých silnicích. Průměrné stáří motocyklů Jawa je však kolem 36 let.