Mercedes byl podle internetové stránky BBC vystaven na veletrhu starých automobilů Retro Klassik, který se konal o minulém víkendu v německém Stuttgartu. Podle organizátorů vzácného veterána nabídla na prodej německá firma Kienle Automobiltechnik, která se zabývá obnovou historických automobilů.

Černý dvoumístní kabriolet, který ruského podnikatele tak učaroval, byl vyroben v říjnu 1939. Ze statistik výrobního závodu vyplývá, že podobných automobilů bylo vyrobeno všeho všudy pět kusů, a to v letech 1938 a 1939.

Mark Kühle, zástupce firmy Kienle Automobiltechnik, BBC prozradil, že prvním majitelem tohoto automobilu byl bývalý rumunský král Karel II. Automobil si objednal v květnu 1939. Po válce se mercedes stal válečnou kořistí Sovětského svazu a do roku 1965 jej používali nejvyšší důstojníci Rudé armády. Poté bylo auto prodáno a vystřídalo několik majitelů. Počátkem devadesátých let se mercedes dostal do Kyjeva a byl dočasně ukryt, aby se prý nedostal do rukou ruské mafie. Německá automobilka jej koupila v roce 1996.

Restaurace vzácného vozu trvala pět let a k prodeji byl obnovený automobil poprvé nabídnutý v roce 2002. Nyní se auto opět vrací do Ruska, ale jméno kupujícího německá automobilka nehodlá prozradit. Bylo sděleno pouze tolik, že nový majitel za něj zaplatil závratnou sumu 3,5 miliónu eur.

"Byl to jeden z nejdražších automobilů veteránů na trhu. Podobně hodnotný veterán je na trhu nyní už jen jeden," tvrdí zástupce německé firmy. Náklady, které firma investovala do obnovy mercedesu, ale neprozradil.