V České republice umírá na železničních přejezdech desítky lidí. Ve většině případů zbytečně. Mnozí řidiči totiž hazardují nejen se svými životy a přejíždějí přes přejezdy, i když svítí výstražné světelné zařízení. Společnost AŽD Praha Divize automatizované silniční techniky se sídlem v Brně vyvinula systém RedRail, který monitoruje dopravní přestupky na železničních přejezdech.

Systém se aktivuje při rozsvícení výstražného červeného světla a po celou dobu pořizuje digitální záznam provozu na železničním přejezdu. Na záznamu jsou pak zachycena všechna vozidla, která přejezd přejela na červenou. RedRail rozpozná i zahraniční registrační značky vozidel a převede je do textové podoby. V případě vybavení modemem GSM nebo GPRS pak může v reálném čase odeslat záznam o dopravním přestupku na dispečerské pracoviště.

Statistika nehod na přejezdech
Rok počet nehod mrtvých zraněných
2004 256 39* (45) 115
2003 298 68 156
2002 235 24 161
Poznámka: * - oficiální údaj DI do 5.12., v závorce pak dopočet Novinky.cz
Zdroj: Drážní inspekce

Obdobnou funkci plní na křižovatkách i systém RedCon. Záznamy z kamer mohou být využity i při vyšetřování dopravních nehod. Oba systémy pořídí i fotografie vozidla a vloží do ní data o registrační značce, datumu a hodině dopravního přestupku.

Kladivo na zloděje aut

AŽD Praha na letňanském výstavišti představila i SpeedCon Mobil. Což je přenosná obdoba statického systému SpeedCon. Mobilní zařízení je určeno pro využití ve vozidlech policie. Dokáže rozpoznat registrační značky nejméně do rychlosti 200 km/hod. Ve spojení s databází odcizených vozidel je pak v reálném čase schopen porovnat zjištěnou registrační značku vozu a zjistit, zda se nejedná o kradený vůz.

Loni bylo v České republice podle statistik Ministerstva vnitra ukradeno 23 133 vozidel. Policii se podařilo objasnit pouze necelé čtyři tisíce případů. Systém SpeedCon Mobil by jim při pátrání po kradených vozidlech přitom mohl výrazně pomoci. Policie může s tímto systémem projíždět například parkovištěm na sídlišti a ze zhruba pět minut jízdy rychlostí přibližně 15 km/hod prověřit až 30 automobilů.