Systém britské automobilky Jaguar Land Rover, který si klade za cíl vám zlepšit náladu nebo zvýšit vaši pozornost, funguje na principu rozpoznávání nálady řidiče z jeho obličeje. Míří na něj tedy kamera, prozatím v testovací fázi ne zrovna úhledně upevněná na sloupku řízení, a z biometrických znaků určuje, jestli je znuděný, unavený nebo ve stresu.

Podle toho pak automaticky upraví nastavení vozu, aby se řidič cítil lépe. Když se nudí, podle naučených preferencí řidiče třeba najde na internetu nějaký rozhlasový pořad či hudbu. Když je ve stresu, z rádia pustí klidnou hudbu a ambientní osvětlení přepne na uklidňující barvy.

Systém je zatím ve vývoji, proto promiňte nedokonalou integraci do interiéru vozidla.

Systém je zatím ve vývoji, proto promiňte nedokonalou integraci do interiéru vozidla.

FOTO: Jaguar Land Rover

A když je řidič unavený, sníží teplotu v interiéru, interiér prosvítí jasnými barvami a pustí jeho oblíbenou hudbu. Právě tady je rozdíl oproti funkci systému na předních a zadních sedačkách, kde je také zkoušen – unaveným pasažérům vzadu automaticky přitopí, ztlumí světla a zatmaví okna, aby si mohli zdřímnout.

Cílem tohoto výzkumu je učinit z Jaguarů a Land Roverů „klidné útočiště”, kde se budou jejich řidiči a cestující cítit co nejlépe.