Jeep Wrangler je archetyp offroadu; zčásti pro svůj vzhled a historii, ale také pro své terénní schopnosti, ať už v sériovém stavu nebo po nějakých úpravách. Jenže všechno má své meze a sláva je na fyziku krátká, jak se přesvědčil řidič modrého kousku.

I showed up to the mall to do some crawling yesterday and turned around when I saw how hardcore it was there. Obviously My rigs under built for the mall 🤷‍♂️lol

Posted by Rik Tinsley on Thursday, 7 March 2019

„Přijel jsem včera k obchoďáku, abych tu pojezdil, ale otočil jsem to, když jsem viděl, jak náročné to tam je. Očividně můj stroj na parkoviště obchoďáku nestačí,” sarkasticky komentuje situaci Rik Tinsley, který v minulém týdnu video zveřejnil na Facebooku. U kterého obchodního domu ho natočil, bohužel neříká, ale onen modrý Jeep má registrační značku amerického státu Washington.

Tinsley naráží na americký fenomén nazývaný „mall crawling”. Je to posměšná slovní hříčka, označující majitele offroadů upravených pro jízdu mimo asfalt, se kterými se ale jezdí tak nanejvýš do obchoďáku.

Pomohly by uzávěrky diferenciálů

Že řidič modrého Wrangleru, komicky usazeného na jediné hromádce starého sněhu v okolí, patří do této sorty, můžeme samozřejmě jen předpokládat. Dobrou indicií k tomu ale je samotný fakt, že takhle zůstal viset.

Dvě kola totiž má na pevném podkladu, což znamená, že pokud by mohl uzamknout diferenciály, měl by být schopen se z této situace dostat svépomocí. A kdyby své auto stavěl skutečně pro jízdu v terénu, uzávěrky diferenciálů by v něm jistě nechyběly.

Uzávěrka diferenciálu totiž k sobě napevno uzamkne oba výstupy, takže se obě kola mohou točit jen stejně, nemůže se jedno volně protáčet. A aspoň jedna je běžně i ve standardní výbavě skutečných offroadů.