Pro řidiče elektromobilů a plug-in hybridů je důležité vědět, kde jsou nabíjecí stanice. Bez nich je auto nemobilní. Když se elektromobil na silnici zastaví pro nedostatek elektřiny, majitel nemůže s kanystrem dojít k nejbližší pumpě.

A tak informovanost o dojezdu a dobíjecích stanicích je poměrně klíčová. Apple v tomto zatím nevynikal. Jeho aplikace map tento nedostatek v USA napravila na konci minulého roku a teď konečně přichází i do Evropy. Prvním státem, kde tyto body zájmu jsou implementované, je Velká Británie.

Apple spolupracuje s aplikací Moovility (firma Cirrantic z Mnichova), která provozuje vlastní databáze nabíjecích stanic. Spolupracuje se všemi většími provozovateli a zřizovateli elektrických stanic jako je Podpoint, CYC, Ecotricity, NPower nebo NewMotion. Tato databáze obsahuje už skoro celou Evropu, takže je jen otázkou krátké doby, kdy se objeví nabíjecí stanice i v ostatních zemích.

Pokrytí většiny mobilních zařízení v Evropě

Ovšem je otázka, jestli tyto mapy budou lepší, než dnes již fungující aplikace EVSE od firmy ChargePoint, která je sice v současné době jen pro USA, ale odnože (s jiným názvem) fungují i v Evropě a mají databáze opravdu velké, protože fungují na principu sdílených informací.

Každopádně je to velký krok vpřed. Vždyť tímto se pokrývá většina mobilních zařízení provozovaných v Evropě. Google už tuto službu nabízí, aplikací do Androidu je hromada a Apple iStore už má výše zmiňovaný EVSE.