Motor roku 2016: Ferrari vítězí na celé čáře

Po dlouhých letech se ve společnosti tříválců na nejvyšších stupních vítězů v anketě Motor roku tentokrát můžeme těšit na opravdový skvost motorářské techniky. Pro rok 2016 vystoupal na nejvyšší stupínek vidlicový osmiválec o objemu 3,9 l s přeplňováním.

Motorem roku je V8 3,9 l s přeplňováním od Ferrari.

Motor z Ferrari 488 GTB vyhrál na celé čáře. Zvítězil jak v hlavní kategorii Motor roku, ale ovládl i dílčí skupiny: Motor v objemu 3,0-4,0 l, Nový motor a Výkonný motor. Hegemonii agregátů Ferrari pak podtrhnul vítěz kategorie Motor s objemem nad 4,0 l – Ferrari V12 6,3 l.

Ostatní pozice a kategorie si pak rozdělili očekávané agregáty. Například už čtyřnásobný vítěz kategorie Motor do 1,0 l, tedy Ford 1,0 l EcoBoost si připsal už páté vítězství. Očekávalo se také, že nový plochý přeplňovaný motor pro Porsche 911 by mohl získat nějakou z cen. A získal svou kategorii (do 3,0 l) a třetí místo v celkovém pořadí.

Na výsledcích je ale zajímavá jedna skutečnost. Když se podíváte na tabulky, poznáte, že ani v jedné z kategorií není motor původem od japonských nebo dokonce korejských značek. V jediné kategorii se pak objevuje motor z Francie (PSA 1,2 Turbo) a v kategorii Zelený motor vyhrál elektromotor Tesla, tedy americký agregát.