Vyrábět by zde měla tlumiče pro automobilový průmysl a její předpokládané investice jsou 15 až 20 milionů eur (475 až 633 milionů korun), informoval náměstek pardubického primátora Michal Koláček.

Výstavba výrobní haly by mohla podle předpokladů investora začít již letos v říjnu, výroba by měla odstartovat v lednu 2005. V první fázi firma zamýšlí pouze montáž, a to asi se stovkou lidí. Výrobky z nového pardubického závodu firmy Kayaba Industry by měly směřovat zejména do automobilky Toyota-PSA, která vzniká v Kolíně.

Ve druhé fázi by měla Kayaba v místě své investice postavit i lakovnu a zinkovnu a zaměstnat dalších až 200 lidí. Nový závod by měl ročně vyprodukovat asi 1,5 milionu tlumičů pro přibližně 60.000 automobilů. "Tento investor předpokládá osm až deset kamionů denně a v převážné většině směr Kolín," uvedl náměstek.

Pardubice jsou podle informací Koláčka jediným městem, kde si Kayaba pozemky rezervuje. "Což dokumentuje vážný zájem investovat právě v Pardubicích," míní.

Zastupitelé žádost společnosti Kayaba Industry vyslyšeli a pozemky dnešním rozhodnutím rezervovali do 11. května. Předběžná cena za pozemek v zóně Staré Čívice je 450 až 500 korun za metr čtvereční.

Pokud se Kayaba pro investici v Pardubicích skutečně rozhodne, bude již třetím japonským subjektem, který tak učinil. V místní průmyslové zóně již svůj závod na výrobu autorádií a mobilních telefonů Panasonic postavila a loni v březnu otevřela Matsushita Communication Industrial Czech.

Toyoda Machine Works by svůj závod na řadicí systémy a volanty mohla začít stavět již letos v květnu. Výrobky z Pardubic by Toyoda měla dodávat rovněž kolínské automobilce.