Dvě nezávislé studie kontrolovaly 23 křižovatek se světelnými zařízeními, kde měli policisté neustálé problémy s nehodovostí v důsledku nerespektování červené na semaforech. Na tyto křižovatky byly nainstalovány kamery, které hříšníky dokázaly zaznamenat. Lidí překračujících tento zákon ubylo, ale bohužel se zvýšila nehodovost o 40 a 51 procent.

A nejde o žádné lehké ťukance. Šlo o nehody s velkým poškozením aut a zraněními cestujících. Kdyby se započítaly i lehké nehody, pak by podle Matta Florella, odpůrce těchto kamer a bojovníka proti nim, vykazovaly křižovatky nárůst nehodovosti o 142 procent.

V USA už o tomto problému vědí své. Tampa není jediná, která vykázala podobné problémy. Stejné výsledky vykázaly i floridské křižovatky, kde celkem bylo zvýšení nehodovosti na úrovni 14,2 procenta.

Od hlídání křižovatek kamerami ustupují

Navíc se v Chicagu provalila velká kauza, kterou město objevilo v policejním sboru. Policisté pro větší výběr peněz zkracovali interval žluté na semaforech, vytvářeli seznamy chráněných osob a vybírali tučné úplatky za smazání takových přestupků.

I kvůli tomu je dnes trend hlídání křižovatek kamerami opačný než třeba u nás. Z 520 měst s takovým kamerovým systémem v roce 2012 je jich dnes už jen 439.