Bertone, Zagato, Pininfarina nebo Giugiaro. To jsou jména, která oblékala a oblékají automobily do těch nejslušivějších oblečků.

Posledně jmenovaný po účinkování v designérských střediscích Bertone a Ghia založil v roce 1968 vlastní dílnu Italdesign, kde později začal pracovat i jeho syn Fabrizio. Společně začali vytvářet karoserie na mnoho automobilů, nejvíc se ale asi proslavila jejich spolupráce s automobilkou Volkswagen. Vždyť už první Volkswagen Golf vyšel z pera tohoto automobilového génia.

Asi nejslavnější vůz z pera Giorgetta Giugiara

Asi nejslavnější vůz z pera Giorgetta Giugiara

FOTO: Volkswagen

Spolupráce s Volkswagenem se natolik rozrostla, že koncern v roce 2010 koupil 90,1 % akcií karosárny Italdesign a letos v červnu zbylá procenta. Giorgetto Giugiaro při té příležitosti oznámil, že se bude věnovat vlastním aktivitám. Ale jak to vypadá, ta aktivita vypadala asi tak, že Giugiaro objel Čínu, Koreu, Indii, SAE a všude se vyptával, jestli někdo nepůjde do nového podniku s ním. Nyní prý zvažuje nabídky, které dostal a až se rozhodne, bude „pokračovat v tom, co umí nejlépe – v navrhování automobilů“.

Mimo oficiální záznamy se ale povídá, že prodej jeho Italdesignu byl dlouhodobě plánovaný, ale zbylá procenta prodal kvůli odchodu svého dlouholetého přítele Ferdinanda Piëcha, který v koncernové hierarchii neustál souboj o pozice s Martinem Winterkornem.