Zatímco tři osoby za jízdné ve vlaku zaplatí 650 korun, cesta autem vyjde na 740 korun. Ještě markantnější je rozdíl v případě, že autem cestuje pouze jedena osoba. Ta totiž za pohonné hmoty zaplatí 740 korun, ale cestující se zákaznickou kartou Z pouze 260 korun, tedy jen přibližně třetinu.

.: ANKETA
Při cestě z Ostravy zvolíte raději vlak nebo auto?
Hlasujte v anketě na konci článku.

Testy byly provedeny každý den od pondělí 12. 7. do středy 14. 7. od budovy Českého rozhlasu v Ostravě v ulici Dr. Šmerala k budově rozhlasu v Praze na Vinohradské třídě. Do času cesty byla započítána i cesta k autu, parkování a cesta na a z nádraží. K ceně jízdenky na vlak pak byla připočítána cena za jízdenky MHD v Ostravě i Praze. Co se týká auta, volena byla tradiční a nejrychlejší cesta na trase Ostrava-Olomouc-Brno-Praha, kde je největší podíl dálnic a rychlostních komunikací.

Náklady na cestu z Ostravy do Prahy (v Kč)
. 1 osoba 2 osoby 3 osoby 4 osoby
vlak 424/260* 520 650 780
auto 740 740 740 740
* jízdné s Kartou Z 

Spotřeba auta při třech cestách z Ostravy do Prahy vyšla v průměru na 7,15 litrů na sto kilometrů. To znamená, že auto bylo pro jednu osobu v porovnání s běžným cestujícím ve vlaku na trase Ostrava-Praha bez slevového programu ČD, ale s cenou jízdenky na MHD 8 korun v Ostravě a 12 korun v Praze, dražší skoro o tři sta korun. Náklady na cestování autem a vlakem s využitím takzvaného skupinového jízdného se začínají srovnávat při obsazení auta třemi lidmi. Při čtyřech cestujících už je výhodnější cesta autem než vlakem i při využití skupinových slev.

Auto je rychlejší, vlak pohodlnější

Test na trase Ostrava-Praha ukázal, že rychlejší je jednoznačně auto. Co se týče komfortu cestování, lidé ve vlaku se shodovali, že tento způsob dopravy je pro ně příjemnější. Nemusejí se totiž na nic soustředit, mohou číst nebo si dát něco k pití. Navíc se podle nich v posledních letech zlepšila i čistota ve vozech.