Na cestu vyrazí z Krásné Lípy ve Šluknovském výběžku v pondělí. Nejprve zamíří do Turecka a Egypta, poté projedou Afriku až na její nejjižnější místo. "Chtěli bychom dobýt všechny nejjižnější body všech pevnin, na kterých budeme," řekl Bezděk. Na každém se chtějí vyfotit s vlajkou Krásné Lípy.

Z Afriky přeplují Atlantický oceán do Jižní Ameriky, kde navštíví všechny tamní země. Poté přes Střední Ameriku a Mexiko projedou Spojené státy americké a z Kanady přeplují do Austrálie a posléze Afriky.

Přesnou trasu si oba cestovatelé zatím nestanovili. Vzhledem k časové vzdálenosti třeba ještě nevědí, zda se ze severní Indie vydají přes Pákistán a Afghánistán. Záležet bude na aktuální bezpečnostní situaci.

Cestovatelé Ladislav Bezděk se svou přítelkyní Kateřinou Dvořákovou v pondělí 1. září vydají autem na cestku kolem světa.

Cestovatelé Ladislav Bezděk se svou přítelkyní Kateřinou Dvořákovou v pondělí 1. září vydají autem na cestku kolem světa.

FOTO: Libor Zavoral, ČTK

Austrálie, Barma... Čínou kvůli byrokracii nepojedou

V plánu mají i další dobrodružné trasy, třeba projet opuštěnou západní Austrálií nebo Barmou, která teprve nedávno otevřela své pozemní hraniční přechody. Kvůli komplikacím ze strany čínských úřadů se vyhnou Číně. Za průjezd by totiž museli podle Bezděka zaplatit 10 000 dolarů a souhlasit s doprovodem.

Celou cestu chtějí zdolat sériově vyrobenou mladoboleslavskou Škodou Octavií. Vůz byl pouze drobně upraven kvůli praktičnosti na úkor pohodlí, cestovatelé z něj třeba nechali odstranit klimatizaci nebo elektrické stahování oken. "Chceme ukázat, že takovou cestu zvládne i dnešní škodovka," řekl Bezděk s odkazem na cestovatele Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda, kteří s vozem Tatra 87 na konci čtyřicátých let podnikli cestu do Afriky a Jižní Ameriky.