QR kódy se na první pohled výrazně neliší od obyčejných čárových kódů. Obsahují ale daleko více informací, přečtením mohou lidé získat nejnovější zprávy o počasí nebo sportu, ale například i přístup k lokalizovaným mapám, videím, zvláštním cenovým nabídkám nebo turistickým informacím.

QR kód

QR kód

FOTO: Novinky

Mercedes-Benz plánuje, že od roku 2015 budou těmito značkami vybaveny všechny nové vozy. Hasiči nebo záchranáři pak budou při autohavárii moci QR kód vozidla jednoduše načíst pomocí chytrého mobilního telefonu nebo počítačového tabletu a získají tak okamžitě kompletní „záchranou mapu“.

Podle serveru BBC tak například budou okamžitě vědět, kde jsou umístěny airbagy, baterie, nejrůznější elektrické kabely a nádrže. Nebudou tak muset ztrácet čas ohledáváním vozidla, ale rovnou se budou moci pustit do záchranných prací.

QR kódy by měly být umístěny na vnitřní straně víčka nádrže

QR kódy by měly být umístěny na vnitřní straně víčka nádrže.

FOTO: Mercedes-Benz

QR kódy by měly být umístěny na vnitřní straně víčka nádrže a zároveň i v oblasti B sloupku mezi předními a zadními dveřmi. K informacím by se tak záchranáři měli dostat i v případě poškození některé z částí vozidla.

Německá automobilka věří, že v budoucnu se k tomuto systému přikloní i další výrobci. S nápadem záchranných map přišel největší německý autoklub ADAC, který již nějakou dobu vyzývá řidiče, aby si je nechali vytisknout a vozili je za slunečním stínítkem.