Automobilka chce letos navzdory slabé poptávce v Evropě udržet provozní zisk na loňských 11,3 miliardy eur (přes 280 miliard korun). "Celoroční prognózy se držíme," prohlásil Winterkorn.

Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto, je největší automobilkou v Evropě. Do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě. V loňském roce prodal rekordních 8,3 miliónu vozů.

Winterkorn uvedl, že Volkswagen se bude v rámci snahy o získání vedoucí pozice na světovém trhu více soustředit na Brazílii. "Brazilský automobilový trh má velký růstový potenciál," upozornil.

Prodeje VW v Brazílii rostou o 40 procent

Podle šéfa prodeje a marketingu Christiana Klinglera je Brazílie druhým největším odbytištěm vlajkové značky VW po Číně. V uplynulých pěti letech prodej skupiny Volkswagen v Brazílii stoupl téměř o 40 procent na více než 700 000 vozů ročně.

Brazílie je největší ekonomikou v Latinské Americe a čtvrtým největším automobilovým trhem na světě. Představuje významné odbytiště pro řadu předních automobilek.

Guvernér brazilského státu Santa Catarina Raimundo Colombo o víkendu uvedl, že německá automobilka BMW vybuduje v jižní Brazílii montážní závod a bude do něj investovat kolem 500 miliónů dolarů (9,5 miliardy korun).