Poklesy by se mohly zastavit, maximálně očekáváme drobný nárůst v řádu jednotek procent, řekl na veletrhu Motosalon předseda motocyklové sekce Svazu dovozců automobilů Vladimír Přibyl. Podle něj bude záležet zejména na ekonomické situaci v ČR. "Motorky jsou koníček, což je první z toho, co lidé škrtají," uvedl Přibyl. Podle něj se dobře prodávají především dražší modely motocyklů. "Střední třída obyvatelstva výrazně více šetří," uvedl Přibyl.

Aktuálně mají mezi zákazníky úspěch především evropské značky a motocykly Harley Davidson. U těchto značek prodeje nepoklesly téměř vůbec. Nejhůře na tom jsou čínské značky v levném segmentu a japonské značky ve středním segmentu s cenou od 160 000 do 170 000 korun," uvedl Přibyl.

Prodej klesá od roku 2008

Prodej motocyklů v Česku klesá od roku 2008, kdy se v ČR prodalo přes 27 000 strojů. O rok později to bylo pouze 19 741 kusů. "Pokles se odehrál zejména u motocyklů, u mopedů nebyl výrazný. Naopak rostly prodeje čtyřkolek," uvedl Přibyl.

Podle něj naopak přestane klesat cena motocyklů. Lidé v minulých letech vydělali například na výhodnějším kurzu koruny vůči euru. Prodejci museli také snižovat ceny. Podle Přibyla se skladové zboží občas prodávalo pod cenou. "Dnes už taková situace není. Nedá se očekávat, že by ceny šly dolů, spíš mírně porostou," uvedl Přibyl.

Loni podle statistik svazu patřily k nejprodávanějším například značky Honda nebo Yamaha.