Nejdůležitější je nechat přezout letní pneumatiky za zimní. Zimní pneumatiky mají měkčí směs, takže jejich trakce a celkově ovladatelnost vozidla na sněhu je mnohem lepší. Kvalitní zimní pneumatiky stojí od 1500 korun výše (za 1 kus), levným pneumatikám z hypermarketů je dobré se vyhnout. Letos jsou poprvé zimní pneumatiky povinné na českých silnicích. [celá zpráva]

Jet s autem do servisu? Pokud je pravidelně servisované ve výborné kondici, je to možná zbytečné. V tomto případě stačí nechat přezout pneumatiky a do ostřikovačů dolít zimní směs. Automobily s horší kondicí si návštěvu servisu rozhodně zaslouží. Zde je dobré nechat zkontrolovat baterii - technici udělají zátěžový test a případně ji dobijí. Při návštěvě servisu je dobré nechat rovněž zkontrolovat hustotu chladicí kapaliny. Servisy mají na podzim často zlevněné servisní akce (100 - 300 korun podle typu značky).

Sami si pak můžete natřít gumové těsnění dveří speciálním přípravkem, který seženete na čerpacích stanicích nebo v prodejnách s autodoplňky. Zkontrolujte také stěrače, a pokud bude gumové těsnění opotřebované, kupte nové. Důležité je nalít do ostřikovačů nemrznoucí směs – přední okna se v zimě „ráda“ špiní a běžná letní směs by vám v zimních měsících zamrzla.

Rozmrazovač i sněhové řetězy

Dobré je přikoupit rozmrazovač zámků (a pochopitelně jej nenechávat v autě), výbornou službu udělají i sněhové řetězy, které se dávají na hnaná kola (tj. ve většině případů na přední). Pokud jezdíte do hor a nemáte pohon všech čtyř kol, jde o šikovnou pomůcku (některé úseky horských silnic mají dokonce nasazení řetězů povinné). Nasazení řetězů není vždy úplně snadné, proto doporučujeme vyzkoušet si nasazení „nanečisto“ - určitě je to lepší, než poprvé nasazovat řetězy v noční chumelenici na horské silničce.

V zimě je v autě dobré vozit lopatku, škrabku a vhodná je i malá skládací lopatka a silné lano nebo kurty. Pokud máte vznětový motor, je dobré mít i speciální aditivum, které pomáhá v případech, kdy (především nekvalitní) nafta v nádrži zamrzne. Pokud jej nemáte, pomůže nalít do nádrže 1 – 3 litry benzínu (podle množství paliva, které je v nádrži). Nezapomeňte si zejména u delších cest vzít s sebou do auta zásoby jídla a pití - nikdy nevíte, kdy sněhová vánice či dopravní nehoda silnici zablokuje... Ze stejného důvodu je dobré nejezdit v zimě s poloprázdnou nádrží.