Detroitský autosalon vždy odrážel náladu automobilového průmyslu a automobilový průmysl zase vždy zobrazoval to, jak bohatí nebo chudí se spotřebitelé cítí, píše server Daily Mail. Když se v důsledku recese ocitly automobilky General Motors a Chrysler v konkurzu, návštěvnost autosalonu rapidně klesla a krize se odrazila i v nabídce vozů.

BMW 650i convertible

BMW 650i Convertible

FOTO: Mark Blinch, Reuters

Dnes je už ale automobilový průmysl plný optimismu a návštěvníky tak přilákal silný mix nových produktů. Trh nabízí mnohem více možností ve velikosti, stylu i paliva, než kdy jindy. K vidění tak byly i elektrické vozy, jako Nissan Leaf a Chevrolet Volt, ale i plug-in hybridy (lze je dobíjet například ze zásuvky), jejichž zástupcem je například Ford C-Max Minivan, který může vézt  až sedm lidí.

Ford C-Max Energi (hybrid)

Ford C-Max Energi (hybrid)

FOTO: Mark Blinch, Reuters

Podle AP přitahovala nejvíce lidí expozice GM, kde se kolem nových modelů SUV hemžily desítky lidí. Pozornost se rovněž zaměřovala na elektrický vůz Chevrolet Volt, jehož by GM chtěla letos prodat 10 000 a příští rok až 45 000, napsala ČTK. Chevrolet Volt se letos v USA stal Autem roku [celá zpráva].

Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

FOTO: Mark Blinch, Reuters

Po tříleté absenci se na autosalon vrátila i automobilka Porsche, která zaznamenala oživení průmyslu, a představila svůj žhavý model 918 RSR.

Video

Porsche 918 RSR

Sérii největších bezpečnostních problémů přežila i Toyota, která představila na detroitském autosalonu Prius C Concept a Prius v, verzi kombi odvozenou od hybridního modelu Prius. [celá zpráva]

Toyota Prius V

Toyota Prius V

FOTO: Mark Blinch, Reuters

Lákadlem pro návštěvníky byl i sportovní Hyundai Veloster, který má spotřebu 5,9 litru na 100 kilometru. S novým Velosterem vstupuje automobilka do třídy malých kupé a minimálně po stránce designu jde o zajímavý model. [celá zpráva]

Hyundai Veloster

Hyundai Veloster

FOTO: Rebecca Cook, Reuters

K vidění bylo ale i mnoho novinek prakticky ve všech segmentech, od subkompaktního Chevroletu Sonic až po uhlazenější malou Hondu Civic, po luxusně vystylovaný Chrysler 300 sedan či truck od Fordu.

Chrysler 300c

Chrysler 300c

FOTO: Mark Blinch, Reuters

Ford Explorer

Ford Explorer

FOTO: Rebecca Cook, Reuters

Automobilky očekávají, že v letošním roce prodají v USA nejméně o 1,5 miliónu více aut, než tomu bylo minulý rok, což zvedne celkové tržby na 13 miliónů dolarů nebo více.

Video

Autosalon v Detroitu