Saab 9-5 – švédská automobilka v minulých letech málem zmizela z mapy světa, zachránil ji nizozemský Spyker. Ani nyní není situace nejlepší, automobilka nicméně vyrábí a probíhá i vývoj nových automobilů.

Naším tipem je nový model 9-5. Ten sice nezapře dědictví s Opelem Insignia, z vnějšího designu to ale nepoznáte. Také uvnitř vládne originalita a odkaz na to, že Saab měl vždy blízko k letectví. V nabídce jsou verze s pohonem všech čtyř kol a nechybí ani tradiční přeplňované benzínové motory.

Bohužel, Saab se cenově zrovna nepodbízí, cena za novou 9-5 začíná na částce 899 000, za vynikající 2.8 XWD zaplatíte od 1 399 000 korun. Přesto, kdo chce individualitu a velký styl ve střední třídě, pro něj je 9-5 skvělou volbou. Atraktivitu ještě zvyšuje fakt, že Saabů jezdí v Česku opravdu minimum.

Saab 9-5

Saab 9-5

FOTO: Saab

Saab 9-5

Saab 9-5

FOTO: Saab

Alfa Romeo 159 – Alfa Romeo dělala vždy zajímavé automobily, kvalita dílenského zpracování řekněme v 80. a 90. letech nepatřila mezi silné stránky italské automobilky. Temný stín se s automobilkou táhne až do současnosti, přestože ze statistik spolehlivosti rozhodně nevyplývá, že by Alfy byly poruchovější než konkurence.

Alfa Romeo Sportwagon

Alfa Romeo 159 Sportwagon

FOTO: Alfa Romeo

Nádherná Alfa 159 sice nenabídne tak velký zavazadlový prostor jako dejme tomu superb, ale o co je méně praktická, o to více brnká na strunu emocí. Vzhled, vnitřní zpracování, silné šestiválcové motory s pěkným zvukem. Atraktivitu dále zvyšuje fakt, že stopadesátdevítek u nás jezdí minimum.

Ze sousedního Německa si lze přivézt zachovalé kusy od 250 tisíc korun výše, český importér shodou okolností právě vyprodává sklady s novými Alfami 159 (slevy 140 – 200 tisíc korun). Alfa Romeo 159 stojí od 736 000 korun, v nabídce je i praktičtější verze kombi (Sportwagon).

A pokud by pro vás Alfa 159 byla příliš extravagantní, podívejte se v autosalonu na praktičtější Toyotu Avensis – těch u nás také jezdí jako šafránu...

Toyota Avensis (2009)

Toyota Avensis (2009)

FOTO: maž, Novinky

Suzuki Kizashi – první model japonské Suzuki, který patří do střední třídy, se začal prodávat teprve nedávno. Přesto je jasné, že trojice passat, superb, mondeo jej v prodejích zašlape do země. Kizashi se sice nabízí s jediným motorem, přesto – jak jsme si ověřili i v praxi - to není vůbec špatné auto. Design je bezpochyby zajímavý, auto je komfortní a s dobře zpracovaným interiérem.

Zavazadelník sice svou velikostí neoslní, ale vše vyváží výborná cena (679 900 Kč), která zahrnuje opravdu bohatou základní výbavu. V nabídce je i verze 4x4 (nelze ale kombinovat s manuální převodovkou). Za evropskou konkurenci byste při shodné výbavě dali klidně o 200 tisíc korun více.

Suzuki Kizashi

Suzuki Kizashi

FOTO: Suzuki

Suzuki Kizashi

Suzuki Kizashi

FOTO: Suzuki