Tip číslo 1: Jezděte plynule

Plynulá jízda nerovná se pomalá jízda. V hustém provozu ušetříte při jízdě brzda-plyn jen pár minut, takže pokud extrémně nepospícháte, snažte se jezdit plynule, předvídat a včas dávejte nohu z plynu a dojíždějte setrvačností – například k semaforům. Pokud nejezdíte starým autem, nemá smysl „vyhazovat rychlost“ – to platilo u automobilů s karburátorem, moderní motory mají elektricky řízené vstřikování a paradoxně při jízdě na neutrál mají spotřebu paliva kvůli „dorovnávání“ volnoběžných otáček vyšší. Nechte tedy zařazený rychlostní stupeň a dojíždějte setrvačností.

Tip číslo 2: Nevozte zbytečnosti

Každý kilogram navíc je větší zátěží pro motor, což zvyšuje spotřebu paliva. Dejte z auta pryč všechny věci, které nepotřebujete. Platí to i pro střešní nosiče, které zvyšují aerodynamický odpor a tím i spotřebu – pokud je nepotřebujete, sundejte je. Rovněž otevřená okénka zvyšují spotřebu.

Tip číslo 3: Správný tlak

Důležité je pravidelně kontrolovat nahuštění pneumatik. Správně nahuštěné pneumatiky vám déle vydrží a budou mít správný valivý odpor, takže spotřebujete méně paliva. Přesné tlaky huštění najdete na víčku nádrže nebo v návodu.

Tip číslo 4: Včas řaďte

Pokud nepotřebujete prudce akcelerovat, řaďte dříve. Obecně je to u vznětových motorů kolem 2000 otáček, u benzínových zhruba 2500 otáček.

Tip číslo 5: Vypínejte motor

Při delším stání (typická situace při čekání před železničním přejezdem) se vyplatí vypnout motor, i když je to jenom na dvě minuty. Pro vaši informaci, za hodinu spotřebuje motor na volnoběh 1 – 2 litry paliva.

Tip číslo 6: Optimální rychlost

S rostoucí rychlostí roste i spotřeba paliva. Pokud je vysoká hustota provozu, při rychlé jízdě musíte neustále zpomalovat a následně akcelerovat, čímž spotřeba razantně stoupá. Pokud pojedete 120 km/h místo 160 km/h ušetříte dost paliva a nemusíte se obávat policejního měření rychlosti.

Tip číslo 7: Nešetřete za každou cenu

Nemá smysl šetřit vždy a všude a ohrožovat sebe nebo ostatní účastníky provozu. Pokud je parno, je nesmysl nezapnout klimatizaci jenom proto, že se spotřeba paliva zvedne cca o 0,7 – 1,5 litru na sto kilometrů. Zrovna tak, když budete na okresce předjíždět nákladní auto s přívěsem, nemá smysl se v levém pruhu zdržovat jenom proto, že pomalým předjížděním ušetříte pár deci paliva.