"Je to skvělé auto, už jsem ho také řídil, jezdí to parádně. Je to fantastický vůz," rozplýval se ve středu nad rudým nablýskaným strojem čerstvě devětadvacetiletý Massa, vicemistr světa z roku 2008 a aktuálně šestý muž průběžného pořadí mistrovství světa.

V Praze se objevil poprvé, program měl připravený na minuty. "Bohužel tady nemohu zůstat déle, ale snad se vrátím. Město vypadá hezky a příjemně," prohlásil, třebaže do Dejvic přijel přímo z letiště a po pár hodinách zamíří do Barcelony, dějiště dalšího víkendového závodu seriálu mistrovství světa.

Odhalování nového modelu Ferrari 458 Italia

Odhalování nového modelu Ferrari 458 Italia

FOTO: Michaela Říhová, Právo

Zdržení v Číně 

S cestováním měl ale Massa, a nejen on, v minulých týdnech problémy. Po přerušení letecké dopravy nad Evropou kvůli sopečnému prachu zůstal o něco déle v Číně, dějišti minulého závodu šampionátu. Větší problémy ale měli mechanici, kteří neměli jak dostat materiál do Evropy.

"To byl velký problém, bylo to hodně složité a na několik dní nás to poznamenalo. Já měl ještě štěstí, dostal jsem se do Nice," uvedl Massa, který bydlí v nedalekém Monaku. "Pocítila to ale doprava aut," prohlásil. To se ale na výkonu týmu moc neprojevilo, na nedávných testech ve Valencii byly rudé monoposty nejrychlejší.

Felipe Massa v Praze

Felipe Massa v Praze

FOTO: Michaela Říhová, Právo

Podobných akcí jako je tato má několik do roka. "Je to fajn vidět nové lidi a různé země. Nemůžu pořád jen řídit auto, potřebujeme takové PR akce," řekl muž, který barvy Ferrari hájí už od roku 2006. Loni ale měl pauzu po zranění hlavy pružinou, uvolněnou z vozu krajana Rubense Barrichella. Letos se zatím hledá, ale už dvakrát ze čtyř závodů byl na stupních vítězů.

Změny ve formuli bere s nadhledem 

Změny ve formuli, například zákaz tankování v průběhu závodu, bere s nadhledem. "Každý rok nastanou změny, kdysi jsme měli jinou aerodynamiku, jezdili jiné časy. V minulosti jsme mohli tankovat, teď nemůžeme, prostě to tak je," uvedl. "Je to rozdíl, kvalifikaci totiž jedeš s nejrychlejším možným autem, v závodu pak ale s těžkým vozem, který se jinak chová, opotřebovávají se pneumatiky. Alespoň se ale musíme učit," mávl rukou.

Felipe Massa v Praze představil nový model Ferrari 458 Italia

Felipe Massa s novým modelem Ferrari 458 Italia

FOTO: Michaela Říhová, Právo

Věří, že se do bývalé formy dostane sedminásobný mistr světa Michael Schumacher, který se letos do šampionátu vrátil po třech letech pauzy. I Němec zatím nejezdí úplně podle svých představ. "Je to pro něj velká výzva. Tři roky byl pryč, potřebuje trochu času se dostat zpátky," řekl Massa.

Upozornil i na věk, Schumacherovi totiž bylo v lednu 41 let. "Je starší, což mu v návratu nepomůže. Takže dostat se na úplnou špici po třech letech pauzy nebude vůbec snadné," podotkl Massa. "Ale je to skvělý pilot a můj názor je, že se bude zlepšovat," dodal.