Nové čelní sklo sice nevylepší samotný zrak řidiče, dokáže ale zvýraznit ty objekty, které by jinak mohly zůstat nepovšimnuty. Futuristická technologie se nicméně zaměří jen na pár důležitých předmětů, které již budou v řidičově zorném poli, a zabrání tak, aby jeho pozornost byla zahlcena příliš mnoha podružnými informacemi.

Kupříkladu během jízdy v mlze promítne laser na přední sklo modrou čáru, která bude sledovat okraj silnice. Jestliže infračervené senzory v noci odhalí v řidičově dráze nějakou osobu nebo zvíře, jejich obrys se promítne na sklo a řidič tak bude varován. Tyto technické zázraky umožní průhledná vrstvička na skle, která se při zasažení ultračerveným světlem rozzáří.

Senzory také dokážou stanovit pozici auta vůči vozovce, zatímco další zařízení sleduje řidičovu hlavu a pohyb očí a zajišťuje, že obrázky na skle nebudou zkreslené.

Promítání na obrazovku se už roky běžně používá

Práce na projektu firmy General Motors zatím zůstává ve fázi výzkumu, takže ještě chvíli potrvá, než se technologie dostane do sériové výroby, pokud vůbec.

:. S head-up displejem si budete připadat skoro jako pilot stíhačky. Foto: BMW

Již v současnosti se v automobilech používají systémy s malou obrazovkou na přístrojové desce, které podávají zlepšený obraz prostoru před předkem vozidla. Už nyní existují technologie, které promítají některé informace na přední sklo, například aktuální cestovní rychlost nebo zařazený rychlostní stupeň. Kromě amerických automobilek nabízí toto řešení například BMW.