BMW excelovalo v soutěži o nejlepší motory

Novinky, Martin Žemlička

V tradiční soutěži International Engine of the Year, ve které hlasuje 65 motoristických novinářů z celého světa, letos vyhrály šest cen z jedenácti motory s logem BMW. Ocenění získaly i agregáty Volkswagenu, Toyoty, Subaru a Porsche.

Motorem roku 2008 se s 257 body stal dvoulitrový dvakrát přeplňovaný (Twin Turbo) dieselový motor od BMW. Najdeme jej v modelech 123d a jeho výkon je 150 kW (204 k) a 400 Nm točivého momentu od 2 000 otáček. Vítězem se stal pro svůj vysoký výkon, nízkou spotřebu a snížení emisí.

Druhé místo celkového pořadí opět obsadilo BMW s čtyřlitrovým benzínovým osmiválcem, známým z poslední generace BMW M3 (218 bodů).

Třetí pozici získalo Subaru s novým dvoulitrovým turbodieselem, který najdete v Outbacku (a brzy i v dalších modelech). Porota ocenila ještě jeden motor Subaru, totiž 2,5 litrový benzínový turbo motor, který vyhrál kategorii motorů se zdvihovým objemem 2 - 2,5 litrů.

Čtvrté místo obsadilo Audi s pětilitrovým desetiválcem (Audi RS6), pátý je Nissan s 3,8 litrovým dvakrát přeplňovaným motorem z modelu GT-R. Šesté místo uzavírá Volkswagen s motorem 1,4 TSI, jenž je přeplňován kompresorem i turbodmychadlem.

Kompletní výsledky ankety jsou k dispozici na těchto stránkách.