V červnu letošního roku si budou moci nový model superbu koupit také první zákazníci v Německu. "Do konce roku bychom jej rádi zavedli na všechny naše nejdůležitější trhy," řekl mluvčí.

Současný superb, jehož se prodalo od jeho zavedení na trh zhruba 130 000 kusů, se přestane vyrábět v březnu. "Všechny linky přejdou plynule na výrobu nového modelu," podotkl Krauskopf.

Dívky leští nový model vůz Škoda Superb v předvečer jeho oficiálního představení v Ženevě.:. Dívky leští nový model vůz Škoda Superb v předvečer jeho oficiálního představení v Ženevě.foto: ČTK

Automobilka prodávala zhruba 20 000 kusů současného modelu ročně, prodej nové verze by měl být až dvojnásobný. "Je to předpoklad, pokud bude jeho přijetí na trh pozitivní," dodal Krauskopf.

Zadní část nové Škody Superb:. Zadní část nové Škody Superbfoto: ČTK

A jaká tedy Škoda Superb je? Popravdě řečeno jsme mile překvapeni. Automobil působí velmi mohutným dojmem, který však není tak násilně extrapolovaný, jako to je třeba u Volkswagenu Passat. Vůz se po designerské stránce velmi povedl a pokud můžeme soudit z jediného kusu vystaveného na premiéře, tak se může chlubit i celkem slušnou kvalitou. Ačkoli jsme se dívali na předsériový vůz celkem podrobně, nenašli jsme jedinou nepravidelnou spáru nebo nedoléhající lem.

Nedostatkem prostoru se vzadu rozhodně netrpí.:. Nedostatkem prostoru se vzadu rozhodně netrpí.foto: Novinky/Jan Čech

Na zadních sedadlech je opět dost místa na kolena a lze jej srovnat s první generací. Podle dokumentů dodaných výrobcem je na zadních sedadlech o 19 mm více místa pro kolena. Nad hlavou by mělo být místa mnohem více, než tomu je v odcházejícím typu. Může za to tvar střechy. Zatímco dodnes je střecha kopulovitá, v novém voze je spíš rovná a prudce se svažuje k velkému zadnímu sloupku až za zadními sedadly. Zvenčí tento designerský prvek asi v reálu nejvíce překvapí. Ve skutečnosti je celý prostor navíc využit závěsy pátých dveří.

Zavazadelník má objem 565 litrů.:. Zavazadelník má objem 565 litrů.foto: Novinky/Jan Čech

A práve ty jsou kapitolou sama pro sebe Zavazadelník je totiž přístupný dvojitě otevíranými pátými dveřmi. S nimi není Superb ani sedanem, ani liftbackem. Nebo spíš je obojím? Prostě se stlačením páky na víku buď otevře pouze samostatné víko, nebo se k němu přidá ještě zadní okno. Pak je nakládací průchod opravdu královský.

Dále čtěte:
Škoda Superb bude i 4x4
Oficiální data a Fotografie Škody Superb
Martin Jahn – oficiální chat se čtenáři na Novinkách

Zajímavé je, že na rozdíl od první generace, má nový Superb sklápěcí sedadla vzadu hned od začátku výroby.

Pod přední kapotou bude mít Škoda Superb hned několik nových motorů, kterými doposud nedisponoval. Jedná se především o nejmenší čtrnáctistovku, která však i přes svůj malý objem vykazuje výkon 92 kW. Toho je dosaženo díky přeplňování turbodmychadlem. Také přeplňovaná osmnáctistovka (118 kW) byla dosud jen výsadou Škody Octavia. A ani poslední zážehový agregát dnes v Superbu nenajdete. Jedná se o velký vidlicový šestiválec o objemu 3,6 l s výkonem 191 kW.

Zcela nový interiér je mnohem zajímavější a příjemnější.:. Zcela nový interiér je mnohem zajímavější a příjemnější.foto: Novinky/Jan Čech

To u turbodieselů na první pohled poznáváme dva agregáty – 1.9 TDI PD (77 kW) a 2.0 TDI PD (103 kW). K nim ale přibyl nový dvoulitry s common railem a 125 kW.

Posledně jmenovaný a dva silnější zážehové motory pak budou mít i pohon na všechna kola přes elektrohydraulickou spojku Haldex. K dispozici bude v nabídce i dvouspojková převodovka DSG.

Technické údaje
 1.4 TSI1.8 TSI3.6 V6 FSI1.9 TDI PD2.0 TDI PD2.0 TDI CR
Výkon (kW)9211819177103125
Max. rychlost (km/h)201222250190207222
Zrychlení 0-100 km/h (s)10,58,66,512,510,28,8
Spotřeba (l na 100 km)6,67,610,05,75,96,0
Rozměry (d x v x š) (mm)
4838 x 1462 x 1817
Rozvor (mm)
2761
Objem zavazadelníku (l)
565